بازسازی و نوسازی ساختمان

اجرای ویلا سازی ، تعمیر و بازسازی ، مشارکت در ساخت در سراسر کشور

بازسازی و نوسازی ساختمان

بازسازی و نوسازی ساختمان

بازسازی و نوسازی ساختمان

امروزه با گرانی خانه ها دیگر تعویض خانه کار به صرفه ای نیست زیرا باید میزان سرمایه خرید را بالا ببرید و از طرفی یک مبلغ هنگفتی برای حق کمیسیون نیز کنار بگذارید و به قولی برخی که میگویند کلی پول کنار گذاشتیم تازه یک خانه مثل خانه خودمان خریدیم . بنابراین عاقلانه ترین راه خلاصی از شر خانه های قدیمی بازسازی و نوسازی ساختمان  است .

یکی از دغدغه های صاحبان خانه های قدیمی تعویض ساختمان و یا تعمیر بازسازی و نوسازی ساختمان است اگر  شما نیز در این خانه ها زندگی می کنید و قصد دارید خانه تان را بازسازی تعمیر و یا نوسازی نمایید پیشنهاد می کنیم این مطالب را با دقت مطالعه نمایید .

بعد از مطالعه این مقاله با اهداف ذیل آشنا خواهید شد ؟

عمر مفید ساختمان و آشنایی با خانه های فرسوده و زمان تعمیر بازسازی و نوسازی خانه

آشنایی با مفاهیم ( تعمیر خانه ، مرمت و بازسازی )

وظایف پیمانکار ساختمان در نوسازی و تعمیر و مرمت ساختمان

نکات مهم در نوسازی و بازسازی ساختمان باید بدانیم 

چه مصالحی برای بازسازی و نوسازی ساختمان  باید مورد استفاده قرار داد

نمونه قرارداد بازسازی و نوسازی ساختمان

عمر مفید ساختمان

ساختمان نیز مانند هر وسیله مصرفی دیگری دارای عمر مفید است . عمر مفید ساختمان ، مدت زمانی است که می توان از یک بنا بیشترین  استفاده را کرد عمر مفید ساختمان در مناطق مختلف با هم فرق می کند و بستگی به عوامل مختلفی دارد مثلا در ساختمان های ایرانی در حدود 15 الی 30 سال تخمین زده شده است در حالیکه در ساختمان های اروپایی هر ساختمان حداقل 100 الی 150 سال عمر مفید دارد.

تعریف عمر مفید بنا : طبق نظر کارشناسان و مهندسان عمران زمانی که یک پروژه ساختمانی پی ریزی می شود و اولین مصالح در آن ریخته می شود روز تولد بنا نامیده می شود.

عوامل تعیین کننده عمر ساختمان

شرایط آب و هوایی : اولین عامل در عمر ساختمان می تواند شرایط آب و هوایی  باشد زیرا تغییرات فصول سرما گرما باران و برف و تگرگ نقش مهمی را ایفا می کند .

مصالح ساختمانی : دومین عامل در تعیین طول عمر ساختمان مصالحی است که مورد استفاده قرار می گیرد.ماندگار ترین مصالح ساختمانی سنگ ، آجر ، بتن ، فولاد و چوب است البته در این میان مهارت پیمانکار نیز عامل تعیین کننده در بالا بردن طول عمر یک ساختمان می باشد.

نگهداری ساختمان : سومین عامل تاثیر گذار در بالا بردن طول عمر ساختمان شیوه نگهداری از آن است ! بله شاید با خودمان بگوییم اگر در ساخت یک خانه مصالح باکیفیت استفاده شود و یک معمار با مهارت زیادش ساختمانی را خلق کند تمام است اما این فقط نیمی از راه است باقی راه طرز نگه داری و مراقبت ما از ساختمان است که عمر مفید بنا را افزایش می دهد مراقبت از بام و پی ساختمان ، مراقبت به موقع ساختمان از خطرات نم و رطوبت همه و همه ساختمان را از نابودی نجات می دهد .

بازسازی و نوسازی ساختمان

آشنایی با خانه های فرسوده و زمان تعمیر بازسازی و نوسازی خانه

حال که با عمر مفید ساختمان آشنا شدید باید ببینیم که زمان تعمیر  و بازسازی و نو سازی خانه چه موقع است و اینکه چه زمانی اقدام به تعمیر ساختمان کنیم و چه موقع ساختمان را بازسازی و یا حتی نو سازی کنیم ؟و سوال آخر اینکه آیا بعد از 30سال باید ساختمان را تخریب کنیم؟

تعمیر بنا

ساختمان بعد از مدتی ممکن است خرابی هایی در بعضی قسمت ها ایجاد شود مثلا درب ها خراب شود و یا اینکه لوله کشی ساختمان دچار مشکل شود و یا دیوارها بر اثر نم و رطوبت بریزند ؟ در چنین موارد ساختمان نیاز شدید به تعمیرات خواهد داشت زیرا در هر مرحله اگر درمان نشود ساختمان وارد مرحله بعدی بیماری خواهد شد یعنی به ترتیب تعمیر ، بازسازی و نوسازی بنابراین باید کلیه نقاط ساختمان از درب و پنجره گرفته تا لوله کشی ساختمان هر چند وقت یکبار به طور کامل بررسی شود .

بازسازی و مرمت ساختمان 

بازسازی و نوسازی ساختمان یک بحث مهمی در ساختمان های فرسوده است به طور معمول وقتی ساختمان از یک عمر مفید فراتر می رود دیگر نوبت به مرمت و بازسازی می رسد .اما پیش از مرمت بنا شما باید هدف خود را از مرمت و بازسازی مشخص کنید ! آیا هدف شما از مرمت برداشتن و گذاشتن یک دیوار است و یا هدف بالاتر است ؟گاهی اتفاق می افتند شما می خواهید دیوار آشپزخانه را اپن کنید یا اینکه دیوار اتاقی را که دارای نم است درمان کنید پس هدف از بازسازی ساختمان بسیار مهم است .

در این مرحله شما باید از شرکت بازسازی کمک بگیرید پیمانکاران و مهندسینی که در امر مرمت و بازسازی بنا مهارت دارند می توانند به شما کمک کنند .قبل از هرچیز به شرکت پیمانکاری هدف از مرمت را بگویید تا در تهیه لیست هزینه ها بهتر بتوانند به شما کمک کنند.

نوسازی ساختمان 

با مفاهیم تعمیر و بازسازی ساختمان آشنا شدید حال نوبت نوسازی است . نوسازی بنا به معنی دوباره ساختن یک بنا است .

نوسازی ساختمان شامل چه مراحلی می شود ؟

تغییر طراحی داخلی

تغییر پوشش ساختمان رنگ آمیزی است یا کاغذ دیواری یا…

تعویض کابینت ها

تعویض سقف

تغییر کف

تغییر در گرمایش و سیستم های لوله کشی

تعویض درب ها و تعویض دستگیره ها

آیا نوسازی را به متخصص بسپاریم یا خودمان انجام دهیم؟

گاهی لازم است این سوال را از خودمان بکنیم که آیا با توجه به این همه هزینه های گراف زندگی بهتر نیست خودمان نوسازی ساختمان را انجام دهیم ؟ اگر پول زیاد داشتیم خب یک خانه جدید می خریدیم !!!در جواب این سوال باید بگوییم این فکر کاملا درست است اما در شرایطی است که شما خودتان یک متخصص در این زمینه باشید ! درست است که اگر با پیمانکاران بازسازی و نوسازی ساختمان قرارداد ببندید هزینه ها بیش تر از آنچه خودتان انجام می دهید بالا می رود اما در عوض ساختمانی که بدست یک پیمانکار متخصص نوسازی و بازسازی می شود کاری جدید و به روز است و شما با کمی هزینه بیشتر یک خانه نو و به روز خواهید داشت !

چه پیمانکاری برای بازسازی و نوسازی ساختمان انتخاب کنیم ؟

بازسازی و نوسازی ساختمان یک کار تخصصی است که باید با مهارت بالایی انجام شود انعقاد قرارداد با یک شرکت پیمانکاری میتواند از هوشمندانه ترین کارهایی است که صاحب ملک باید انجام دهد در قرارداد پیمانکاری باید با دقت بالایی انجام شود تمامی نکات و شرایط و خواسته ها را باید در آن قید کرد تا بدون مشکل خانه خود را بازسازی کنید .

نکته ای که باید یاد آور شویم این است که حتما به سراغ پیمانکاری روید که دارای تعهد کاری داشته باشد تا در پایان مدت قرارداد پروژه را با کیفیت بالا تحویل شما دهد . می توانید شرایط پیمانکاری ساختمان و قواعد و ضوابط پیمانکاری را مطالعه نمایید لطفا کلیک کنید .

نمونه قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان

مشخصات طرفین قرارداد :

۱- مشخصات کارفرما :

آقا/ خانم/ شرکت ……… به مدیریت/ نمایندگی …… به شماره ملّی/ شماره ثبتی …… به نشانی …….. شماره تلفن ثابت ……. و شماره همراه ……. می باشد.

۲- مشخصات پیمانکار :

آقا/ خانم/ شرکت ……… به مدیریت/ نمایندگی …… به شماره ملّی/ شماره ثبتی …… به نشانی …….. شماره تلفن ثابت ……. و شماره همراه ……. می باشد.

موضوع قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان  و محل انجام آن
موضوع قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان، تدقیق خدماتی است که پیمانکار باید حین و پس از اتمام قرارداد بازسازی خانه انجام دهد.  در این بند باید به تفصیل شرح داده شود که کارفرما از پیمانکار چه توقعاتی دارد و می خواهد پیمانکار چه خدماتی را به او ارائه دهد. در موضوع قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان باید نحوه تهیه مصالح ، نحوه اجرای پروژه با جزئیات کامل شرح داده شود و یا به نقشه و یا پیوست خاصی اشاره شود.

نمونه متن موضوع قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان  در ادامه آمده است:

عملیات بازسازی و نوسازی یک واحد آپارتمان اعم از آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی، بهار خواب، حیاط و …  به متراژ ….. مترمربع زیربنا به نشانی ……… با کلیه مصالح و ملزومات مورد نیاز به شرح ماده ۴ می باشد.

محاسبات و مشخصات فنی پروژه
در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان بخشی از متن قرارداد (یا به صورت پیوست) به تشریح مشخصات فنی مواد و مصالح مورد استفاده اختصاص می یابد. تشریح دقیق مشخصات فنی از سو استفاده پیمانکار و بکارگیری مصالح بی کیفیت جلوگیری می کند و نمی تواند کلی گویی در مورد مصالح مصرفی را دست آویز دفاع از خود نماید. از طرف دیگر ممکن است کارفرما تقاضای بکارگیری مصالح بسیار گران یا خاص را داشته باشد که خصوصا در قراردادهایی که تامین مصالح با پیمانکار است (PC و یا EPC) مشکلات عدیده ای برای پیمانکار ایجاد می کند.

نمونه متن مشخصات فنی در قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان در ادامه آمده است:

مشخصات فنی و تکنیکال پروژه بر مبنای نقشه ها و دستورالعمل های صادره از سوی کارفرمای پروژه و مهندس ناظر که از پیش و مطابق با سفارش کار به پیمانکار خواهد بود، که وظیفه اخذ کنترل و تأیید کیفیت مصالح و پیشرفت فیزیکی آن را مطابق با برنامه زمان بندی شده انجام خواهد گرفت.

مبلغ قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان  (به تفکیک و کلی)
مبلغ قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان که توسط کارفرما تعیین می شود و یا توسط پیمانکار پیشنهاد داده می شود و در نهایت بر روی مبلغ نهایی توافق صورت می گیرد. نحوه محاسبه مبلغ قرارداد بسته به نوع قرارداد متفاوت می باشد و در هر صورت باید هزینه تهیه مصالح و هزینه های بالاسری، سود پیمانکار، منابع انسانی و تجهیزات و … در نظر گرفته شود که می تواند به صورت کلی در متن قرارداد ذکر شود و جزئیات به قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان پیوست شود و یا در متن به آن اشاره گردد. اگر تغییراتی مدنظر کارفرما در مبلغ قرارداد در آینده باشد (برای بحث تورم و تعدیل) بهتر است نحوه محاسبه آن در تبصره ای اشاره شود.

نمونه متن مبلغ قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان در ادامه آمده است:

۱- هزینه کل پروژه بر اساس مبالغ پیش بینی شده برای هر مورد (مشروحا در بند ۲ همین ماده ذکر خواهد شد) که از سوی پیمانکار و با موافقت کارفرما تعیین گردیده به ارزش …. ریال تعیین می گردد.

۲- هزینه هایی که در فرآیند انجام پروژه صورت خواهد گرفت به تفکیک به شرح ذیل می باشد:

۱-۲- دیوار چینی در حدود …. متر با بلوک سبک لیکا در محل های مربوطه مطابق با دستورالعمل ها و احداث … عدد چهارچوب برای .. اتاق و سرویس بهداشتی در مجموع به ارزش ….. ریال می باشد که شامل: لوله کشی آب آشپزخانه و دستشویی و حمام، عوض کردن جای کاسه توالت، تعمیر شیرهای دستشویی، تعمیر شیر آب (گرم و سرد) آشپزخانه، عایق کاری کف آشپزخانه و سرویس بهداشتی، لوله کشی شوفاژ، لوله کشی گاز به اتاق ها و آشپزخانه، تهویه خروجی لوله های اسپلیت سرمایشی و گرمایشی.

۲-۲- سیم کشی کل ساختمان با تهیه سیم و سایر ملزومات جمعاً به ارزش …. ریال تعیین می گردد.

۳-۲- گچکاری و نازک کاری پذیرایی و اتاق ها از قرار هر متر مربع به ارزش …. ریال تعیین می گردد.

۴-۲- اجرای نورپردازی و رابیتس در بخش های مختلف سقف و محل های مورد نظر به ارزش …. ریال تعیین می گردد.

۵-۲- کف کاری و سرامیک کاری حمام، دستشویی، آشپزخانه، راهرو پله ها از قرار هر متر به ارزش …. ریال تعیین می گردد.

۶-۲- نقاشی و رنگ آمیزی اتاق ها و آشپزخانه از قرار هر متر به ارزش …. ریال تعیین می گردد.

۷-۲- کاغذ دیواری پذیرایی با کیفین مطلوب به دلخواه کارفرما از قرار هر متر به ارزش ….. تعیین می گردد.

شرایط پرداخت
پس از توافق بر روی مبلغ قرارداد پیمانکاری  بازسازی و نوسازی ساختمان باید چگونگی روند پرداخت ­ها هم تصریح شود.  تعداد مراحل پرداخت و میزان پرداخت در هر مرحله و زمان پرداخت باید دقیقا مشخص شود. شرایط مختلف باید در تغییر نحوه پرداخت باید پیش بینی شود. هرچه این مرحله دقیق تر و با جزئیات بیشتر نوشته شود، در آینده از اختلافات احتمالی کاسته خواهد شد. در بازسازی و نوسازی ساختمان کارفرما باید دقیقا مشخص کند که هزینه پیمانکار را چگونه پرداخت می کند، این پرداخت می تواند به صورت نقدی باشد و یا اوراق و یا به هر طریق دیگری، که باید مشخصا در متن قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان به آن اشاره شود.

نمونه متن نحوه پرداخت در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان در ادامه آمده است:

۱- مبلغ …… ریال معادل ….. درصد از کل ارزش قرارداد در هنگام عقد قرارداد پرداخت می گردد (در ازای دریافت چک تضمین به ارزش ……. ریال به شماره ….. ).

۲- مبلغ …… ریال معادل …… درصد از کل ارزش قرارداد پس از انجام ۵۰% کار با تأیید سرپرست کارگاه.

۳- مبلغ …… ریال معادل …… درصد از کل ارزش قرارداد پس از تکمیل کامل پروژه با تأیید (نهاد منتخب نظارتی) .

۴- مبلغ …… معادل …… درصد از کل ارزش قرارداد پس از اتمام دوره گارانتی و رفع نواقص احتمالی (دوره گارانتی …. می باشد).

اسناد و مدارک پیمان
همواره در زمان عقد قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان مدارک و اسنادی از سوی کارفرما به پیمانکار تحویل داده می شود و یا زمان مشخصی برای تحویل آن ها تعیین می شود. در شرایطی ممکن است مطالعاتی قبل از عقد قرارداد با پیمانکار حاضر در این قرارداد ، توسط کارفرما (یا مشاورین وی ) یا پیمانکار دیگری انجام شده باشد، و یا کارفرما انجام آن ها را به عهده بگیرد که در این مرحله به پیمانکار تحویل داده می شود و در قرارداد ذکر می گردد.

نمونه متن اسناد و مدارک تحویلی به پیمانکار در قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان در ادامه آمده است:

این قرارداد در برگیرنده اسناد و مدارک ذیل می باشد :

الف- سند قرارداد(پیمان پیش رو)

ب- نقشه های کلی، تفصیلی و اجرایی : نقشه های ساختمان که دربرگیرنده ابعاد دیوارها، سقف، حیاط و پارکینگ و …. می باشد.

مدت انجام کار
مدت انجام کار یکی از بحث بر انگیز ترین موارد اختلاف بین پیمانکار بازسازی ساختمان و کارفرماست. این مورد در هنگام وصول مطالبات پیمانکار و محاسبه میزان تاخیر قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان باعث بروز دعوا و اختلافات می شود. در این بند باید به صورت دقیق مدت زمان انجام کار به روز ، تاریخ شروع و پایان مشخص شود. باید نوع و معنی روز کاری کارگاه مشخص شود و در نظر گرفتن تعطیلات رسمی و یا غیر رسمی تعیین گردد. نحوه جریمه تا خیرات پیمانکار بازسازی ساختمان نیز در این بند مشخص می گردد.

مشخص کردن روزهای کاری و تعطیل کارگاه می تواند موارد بروز اختلاف در زمان محاسبه تاخیرات را کاهش دهد. به عنوان مثال بعضی از کارفرمایان حق هیچگونه تعطیلی کارگاه در تعطیلات رسمی و تقویمی را به پیمانکار نمی دهند. یا برخی از آن ها روزهای مشخصی مانند عاشورا و یا عید نوروز را به صورت مشخص جهت تعطیلی در قرارداد به صورت تبصره قید میکنند.

نمونه متن بخش مدت انجام کار در قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان در ادامه آمده است:

مدت کامل انجام پروژه ……….. روز کاری بوده و تاریخ شروع قرارداد ………… و تاریخ خاتمه قرارداد …………… می‌باشد.

دیرکرد طرفین در انجام پروژه
در دنیای حرفه ای امروز، زمان معادل سرمایه است. پیمانکار بازسازی و نوسازی ساختمان به ازای زمانی که در پروژه ای صرف می کند ، هزینه نیروی انسانی و خواب سرمایه و یا فرصت های دیگری که در همین زمان تلف شده، می توانست به دست بیاورد را حساب و کتاب می کند و قطعا اگر مقصر نباشد متضرر خواهد شد و انتظار جبران از طرف کارفرما دارد. از طرف کارفرما زمان دیرکرد به نحوی دیگر می تواند هزینه هایی در پی داشته باشد، که ممکن است خسارات معنوی یا سیاسی برای وی داشته باشد.

در هر صورت دیرکرد اگر از سمت هر یک از طرفین قرارداد باشد باید به نحوی برای طرف مقابل جبران شود، در حالت عمومی اگر دیرکرد از طرف کارفرما باشد، پیمانکار مجاز به تغییر برنامه زمانبندی قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان خواهد بود و اگر دیرکرد از طرف پیمانکار باشد به صورت جریمه ریالی تعیین و از صورت حساب وی کسر خواهد شد.

نمونه متن دیرکرد طرفین در انجام پروژه در قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان در ادامه آمده است:

چنانچه پیمانکار، بدون مجوز تمدید تاریخ قرارداد از سوی کارفرما، مبادرت به تأخیر اجراء کار نماید برای هر روز تأخیر پس از اتمام تاریخ قرارداد روزانه ………….. ریال به عنوان جریمه تأخیر از مطالبات پیمانکار کسر می گردد.

در مقابل هرگاه کارفرما به نحوی موجب تأخیر عملیات اجرایی پروژه شود با تأیید سرپرست کارگاه به همان نسبت به مدت اجرای قرارداد افزوده خواهد شد.

نظارت در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان
همواره کارفرما در تمام پروژه ها بر عملکرد پیمانکار نظارت خواهد داشت و پس از تایید دستگاه نظارت کارفرما، صورت حساب پیمانکار بازسازی ساختمان پرداخت خواهد شد. در پروژه های بزرگتر دستگاه نظارت به صورت مقیم در محل پروژه از جانب کارفرما و یا مشاور کارفرما حضور خواهد داشت و پیمانکار موظف است که تمامی نکات پروژه را به صورت کتبی به اطلاع ایشان رسانده و تایید کتبی از ایشان اخذ نماید. در پروژه های کوچکتر نظارت ممکن است توسط خود کارفرما صورت گیرد. حتما باید در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان  نحوه نظارت بر کار پیمانکار مشخص شود.

نمونه متن مربوط به بخش نظارت در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان در ادامه آمده است:

نظارت در اجرای تعهداتی که پیمانکار بر طبق مفاد این قرارداد و اسناد و مدارک پیوست آن تقبل نموده است، به عهده کارفرما/ یا نماینده وی و یا دستگاه نظارت معرفی شده از سوی کارفرما، خواهد بود. پیمانکار موظف است کارها را طبق قرارداد، اصول فنی و دستورات کارفرما/ یا نماینده ایشان/ یا دستگاه نظارت، طبق مشخصات، اسناد و مدارک پیوست این قرارداد اجرا نماید.

معرفی دستگاه نظارت
اگر در زمان عقد قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان  ، ناظر پروژه مشخص باشد، وجود این بند خالی از لطف نمی باشد به طوری که در این بند نام و مشخصات ناظر یا ناظرین نوشته خواهد شد.

نمونه متن معرفی دستگاه نظارت در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان  در ادامه آمده است:

نظارت بر اجرای تعهداتی که پیمانکار طبق مفاد قرارداد تقبل نموده است به عهده ………. که دستگاه نظارت نامیده می شود خواهد بود.

تجهیز و برچیدن کارگاه محل پروژه
یکی از مواردی که در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان  همواره در تعیین تاخیر پروژه و محاسبات هزینه محل دعوا بین پیمانکار و کارفرما خواهد بود، مشخص نکردن نحوه و زمان و مسئول تجهیز ، نگهداری و برچیدن کارگاه خواهد بود. این مورد حتی در زمان بیمه کردن کارگاه هم مهم است و باید مشخص شود حق بیمه را چه کسی پرداخت می نماید. معمولا تجهیز و برچیدن کارگاه به عهده پیمانکار بازسازی و نوسازی ساختمان خواهد بود و پیمانکار باید این مورد را در برنامه زمانبندی پروژه در نظر بگیرد.

نمونه متن بخش تجهیز و برچیدن کارگاه محل پروژه در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان  در ادامه آمده است:

هزینه های مربوط به تجهیز و برچیدن کارگاه با توافق طرفین به عهده …. است. ایشان می بایست کارگاه را به نحوی مناسب تجهیز نماید که شروع و ادامه کار تا تحویل موقت، بدون وقفه و با کیفیت لازم انجام پذیرد. در پایان کار، ایشان باید نسبت به تخریب و خارج نمودن مواد حاصل از تخریب، اقدام نماید، مصالح بازیافتی از تخریب متعلق به ….. است .

نگهداری از کارهای انجام شده
در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان  که معمولا امکان ایجاد خسارت به کارهای انجام شده و یا تحویل داده شده به کارفرما وجود دارد، باید مسئول حفظ و حراست از پروژه (چه قسمت های تحویل قطعی شده و چه سایر قسمت ها) به طور دقیق در این بند مشخص شود.

نمونه متن بخش نگهداری از کارهای انجام شده در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان  در ادامه آمده است:

پیمانکار موظف است از درصد پیشرفت پروژه و همچنین مصالحی که در صورت وضعیت منظور می شود اعم از آنچه که در کارگاه و یا در خارج از آن در انبارها و غیره باشد متعلق به کارفرما بوده به نحو مقتضی نگهداری نماید و در صورت فقدان خسارت وارده را جبران نماید .

تعهدات پیمانکار
این بند مهم ترین بند در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان است. در واقع وظایف اصلی پیمانکار بازسازی و نوسازی ساختمان در این بند مشخص می شود. در این بند ‌باید تاکید شود که اجرای پروژه به نحوی که از لحاظ فنی و مالی مورد نظر کارفرما بوده است، مهم‌ترین تعهد پیمانکار بازسازی ساختمان است. برای انجام پروژه باید پیمانکار متعهد باشد که کارگاه ، تجهیزات و اجناس مورد نیاز را از کارفرما تحویل گرفته و در حفظ و نگهداری و جلوگیری از اتلاف و اسراف آن کوشش کند. در این بند تمامی تعهدات پیمانکار بازسازی و نوسازی ساختمان اعم از اجرایی ، مالی ، حقوقی و زمانی به طور دقیق مشخص می شود.

نمونه متن تعهدات پیمانکار در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان در ادامه آمده است:

۱- پیمانکار موظف است تمامی کارکنان مورد نیاز خود را در حالت آماده به کار در ساختمان محل پروژه در طول مدت اجرای کامل قرارداد داشته باشد؛ در غیر اینصورت (عدم حضور کارکنان) و حادث شدن وقفه یا نقص و عیب در کیفیت کار، شخص پیمانکار مسئول است.

۲- پیمانکار مسئول تهیه ابزارآلات و ملزومات تخصصی در امر بازسازی و نوسازی ساختمان می باشد که شامل کلیه ابزار و یراق و تخته الوار و مصالح ساختمانی اعم از شن و ماسه و سیمان، بلوک، لوله گاز و آب، و هر آنچه که برای اجرای موضوع قرارداد لازم می باشد و کافرما هیچ گونه تعهدی در قبال تهیه این وسایل و پرداخت هزینه از بابت تهیه آن ها ندارد.

۳- پیمانکار در قبال حفظ و نگهداری ابزارآلات و مصالح موجود در محل کارگاه و همچنین عملیات انجام شده مسئول می باشد و می بایست تدابیری در خصوص حفاظت از آن ها در طول مدت اجرای قرارداد بیندیشد.

۴– در صورتی که در فرآیند انجام موضوع قرارداد، مالیات، عوارض یا سایر کسورات تعلق گیرد، پرداخت آن ها بر عهده پیمانکار می باشد.

۵- در صورت بروز هر گونه تغییر در اندازه و مشخصات فنی که از پیش تعیین شده، پیمانکار مکلف است مراتب را بلافاصله به اطلاع کارفرما رسانده و پس از کسب اجازه از کارفرما نسبت به رفع آن اقدام نماید.

۶- پیمانکار موظف است بلادرنگ پس از ابلاغ قرارداد، نسبت به تجهیز کارگاه و شروع عملیات اجرایی اقدام نماید.

۷- مطابق با توافق فی مابین کارفرما و پیمانکار، اجرای قرارداد قائم به شخص ایشان می باشد، و حق انتقال موضوع قرارداد را به غیر ندارد.

۸- پیمانکار موظف است پیش از هر گونه کار اجرائی، برنامه زمانبندی فعالیت خویش را در اختیار کارفرما یا مهندس ناظر قرار دهد؛ در صورت تأیید از سوی ایشان مجاز به فعالیت اجرایی می باشد.

۹- پیمانکار موظف است تا حد امکان تلاش نماید تا هدر رفتن منابع و مصالح ساختمانی به حداقل برسد و معقول باشد؛ در غیر اینصورت هزینه هدر رفت بیش از حد متعارف، از حساب بستانکاری پیمانکار کسر خواهد شد.

۱۰- پیمانکار موظف است پس از اتمام فعالیت اجرائی در پایان هر روز کاری نسبت به تمیز  نمودن محل کارگاه اقدام نماید تا موجبی بر سلب آسایش همسایگان نشود. در صورت وجود نخاله ساختمانی و زباله، می بایست با نظارت کارفرما یا مهندس ناظر اقدام به خروج آن ها از ساختمان به محوطه بیرون کارگاه نماید.

۱۱- پیمانکار بازسازی و نوسازی ساختمان متعهد می گردد که با علم و اطلاع کافی نسبت به تمام اسناد پروژه از جمله نقشه ها و دستورالعمل های مربوطه عمل می نماید و به هنگام عقد قرارداد نکته و مسئله ای نامفهوم برای ایشان باقی نمانده است.

۱۲- پیمانکار متعهد می گردد که محل کارگاه و محل اجرای پروژه را کاملاً رویت نموده است.

۱۳- پیمانکار موظف به رعایت موارد حفاظتی و ایمنی کار و به طور کلی رعایت موارد مبحث ۱۲ مقررات ملّی ساختمانی ایران در کارگاه می باشد و نسبت به اجباری بودن استفاده از وسایل ایمنی آگاه است. هر گونه عملی خلاف مقتضای عبارت مقرر شده در این بند، در وهله نخست پیمانکار مسئول و در صورت قصور از جانب پرسنل ایشان، پیمانکار به همراه کارکنانش مسئول می باشد و کلیه عواقب مالی، حقوقی و جزایی بعهده پیمانکار می باشد و کارفرما هیچگونه مسئولیتی در این رابطه نخواهد داشت. وسایل ایمنی مندرج در مبحث ۱۲، شامل کلاه چانه دار، کفش ایمنی، کمربند ایمنی، لباس ضخیم کار، دستکش مناسب، ماسک و عینک و …. می باشد.

۱۴- تهیه، پرداخت هزینه های ایاب و ذهاب، مسکن، بیمه و غذای افراد مشغول در کارگاه برعهده پیمانکار می باشد.

۱۵- پیمانکار متعهد می گردد که ساعات فعالیت کارگاه را اکیداً رعایت نماید تا موجبی بر سلب آسایش همسایگان نشود. در صورت نیاز به فعالیت خارج از زمان تعیین شده، با مجوز کارفرما منعی وجود ندارد.

۱۶- پیمانکار موظف است که کلیه مقررات قانون کار و سایر قوانین موضوعه کشور را رعایت نماید.

۱۷- پرداخت هایی مانند عیدی، انعام، پاداش و …. به کارگران کارگاه به عهده پیمانکار می باشد.

تعهدات کارفرما در قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان
هرچند که در قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان اجرای پروژه به عهده پیمانکار است. اما کارفرما نیز می تواند انجام مواردی را با توافق طرفین در قبال پیمانکار و پروژه تعهد نماید. این تعهدات می تواند گستره و تنوع بالایی داشته باشد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. تعهدات کارفرما در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان می تواند شامل مواردی همچون تهیه تمام یا بخشی از مصالح، تجهیز و برچیدن کارگاه، مسائل مالی و بیمه و … باشد.

نمونه متن تعهدات کارفرما در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان  در ادامه آمده است:

۱- کارفرما موظف است کلیه مشخصات و دستورات لازم جهت اجرای عملیات این قرارداد را به موقع در اختیار پیمانکار قرار دهد.

۲- در صورت متوقف نمودن تمام یا بخشی از موضوع قرارداد بدون دلیل موجه و قانونی توسط پیمانکار بازسازی و نوسازی ساختمان ، کارفرما مخیر است قرارداد را فسخ یا باقی مانده عملیات اجرائی را به هر طریقی که مصلحت ایشان را همراه داشته باشد، توسط سایرین انجام داده و هزینه آن را جزء مبالغ پیمانکار مسامحه کار احتساب نماید.

۳- کارفرما موظف است مطابق با قرارداد کلیه پرداخت های لازم را به صورت مرحله (کاشی کار، لوله کشی، نقاشی و ….) با پیمانکار تسویه نماید.

۴- هزینه و تهیه آب، برق و گاز مورد نیاز مصرفی پیمانکار جهت اجرای عملیات در محل کارگاه بر عهده کارفرما می باشد.

۵- کارفرما از بابت مواردی و ابزارهایی که در اختیار پیمانکار قرار می دهد، حق دریافت هیچ گونه وجهی را ندارد.

۶- کارفرما موظف است محلی را جهت استراحت و غذاخوری کارگران تهیه نماید.

۷- کارفرما موظف است در صورت لزوم سرویس بهداشتی مناسبی را به تعداد کارگران در محل کارگاه پیش بینی نماید.

تضمین حسن انجام کار
در قراردادهایی که به صورت وضعیت پرداخت می شوند، که قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان  معمولا از این جمله می باشد، همواره بند تضمین حسن انجام کار لحاظ می گردد. این بند به این معنی است که در هر بار پرداخت کارفرما مبلغی کمتر از میزان صورت وضعیت پیمانکار به وی پرداخت می کند و درصدی از آن را به جهت اطمینان از اجرای صحیح کار (یا همان حسن انجام کار) نزد خود نگاه می دارد. این مبلغ پس از اینکه کار انجام شده از طرف کارفرما ( یا دستگاه نظارتی وی) تایید شد به حساب پیمانکار واریز می گردد.

نمونه متن بخش تضمین حسن انجام کار قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان  در ادامه آمده است:

کارفرما مجاز است که هنگام پرداخت صورت وضعیت های پیمانکار مبلغ ۱۰ درصد به عنوان حسن انجام کار کسر و پس از اتمام دوره تضمین در صورت تأیید دستگاه نظارت به پیمانکار مسترد دارد.

ضمانت حسن اجرای تعهدات از سوی پیمانکار

نمونه متن ضمانت حسن اجرای تعهدات از سوی پیمانکار در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان در ادامه آمده است:

پیمانکار متعهد می گردد موقع امضاء و مبادله قرارداد اقدام به ارائه ضمانت نامه حسن اجرای تعهدات که به صورت، تضمین نامه بانکی/ یا سفته به امضای مجاز شرکت که معادل ۵% مبلغ کل موضوع قرارداد می باشد را تسلیم کارفرما نماید و در صورتی که پیمانکار از اجرای هر یک از تعهدات خود تخلف نماید کارفرما مخیر است در چارچوب قرارداد، اسناد تضمینی را تا میزان خسارت وارده به نفع خود ضبط و وصول نماید .

مالیات پروژه
در این بند مشخص می گردد که پرداخت مالیات و سایر کسورات قانونی در قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان برعهده کدام طرف بوده و چگونه اعمال خواهد شد.

نمونه متن مالیات پروژه پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان در ادامه آمده است:

هر گونه مالیات و کسورات قانونی متعلق به این قرارداد بر عهده …….. است، که بر اساس قوانین و مقررات تعیین و همراه سایر کسورات قانونی از صورت وضعیت های ارائه شده کسر خواهد شد.

موارد فسخ قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان

نمونه متن موارد فسخ قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان در ادامه آمده است:

۱- انتقال قرارداد یا واگذاری عملیات به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر از طرف پیمانکار.

۲- عدم اجراء تمام یا قسمتی از موارد قرارداد در موعد پیش بینی شده.

۳- تأخیر در شروع بکار پروژه بیش از …………… روز از تاریخ ابلاغ قرارداد.

۴- تأخیر در اجرای کار به طوری که دلالت بر عدم صلاحیت مالی و فنی و با سوء نیت پیمانکار باشد.

۵- غیبت بدون اجازه پیمانکار و یا تعطیل کردن کار بدون کسب اجازه کتبی از کارفرما.

اختلافات ناشی از قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان
بروز اختلافات در پروژه ای اجتناب ناپذیر است ، در زمان اختلافات پیدا کردن داوری که هردو طرف به رای وی راضی باشند دشوار است. به همین خاطر بهتر است در زمان عقد قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان هردو طرف بر روی یک داور بی طرف توافق نمایند. در این حالت در زمان دعوا هیچ یک نمی توانند از پذیرش حکم داوری امتناع کنند.

نمونه متن اختلافات ناشی از قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان در ادامه آمده است:

اختلافات ناشی از این قرارداد ( بازسازی و نوسازی ساختمان ) ابتدا از طریق سازش بین طرفین و در صورت عدم سازش، با مراجعه به مرجع داوری حل و فصل خواهد شد. طرفین قرارداد بدواً ………… را به عنوان داوری مرضی الطرفین برگزیدند.

موارد متفرقه

نمونه متن بخش موارد متفرقه قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان در ادامه آمده است:

۱- موارد اضطراری از قبیل جنگ، زلزله، عدم وجود مواد اولیه و امثالهم برای طرفین قرارداد محفوظ است .

۲- در صورت بروز هرگونه اختلاف بین طرفین این قرارداد موضوع از طریق حکمیت حل و فصل می گردد و آخرین حکم مرضی الطرفین در این قرارداد مراجع ذیصلاح قانونی می باشد .

۳- موارد پیش بینی نشده در این قرارداد با توافق طرفین بر اساس اصل آزادی اراده خواهد بود .

اقامتگاه و اطلاعات تماس طرفین

اقامتگاه کارفرما :

اقامتگاه پیمانکار :

تبصره ۱: طرفین قرارداد بازسازی و نوسازی ساختمان ملزم هستند در صورت تغییر آدرس حداکثر ظرف ده روز نشانی جدید خود را کتباً به اطلاع یکدیگر برسانند، در غیر اینصورت کلیه مراسلات ، آگهی ها و اخطارهای  قانونی به آدرس سابق نافذ و معتبر خواهد بود.

نُسخ قرارداد پیمانکاری بازسازی و نوسازی ساختمان

نمونه متن بخش نسخه های قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان در ادامه آمده است:

قرارداد حاضر در …….. ماده و ……. نسخه تهیه و به  امضاء طرفین رسیده است و هر نسخه حکم واحد و یکسان دارد.

نام و نام خانوادگی و سمت کارفرما                                           نام و نام خانوادگی و سمت پیمانکار

مهر و امضا                                                                                 مهر و امضا

تاریخ                                                                                        تاریخ

خدمات شرکت ویلا سازان دماوند در زمینه بازسازی نوسازی و تعمیر ساختمان

به منظور مشاوره رایگان و همچنین بازسازی و نوسازی ساختمان  -بازسازی نما -بازسازی سرویس بهداشتی -بازسازی ویلا -بازسازی تجاری -بازسازی رستوران -بازسازی اماکن آموزشی-طراحی اجزای دکوراسیون داخلی .با ما در تماس باشید.

آماده انعقاد قرارداد با شرکت ها و نهاد های خصوصی و دولتی می باشیم .

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید

اینستاگرام ما
تماس مستقیم
09122835498