معرفی مزایا نمای ویلا مدرن

اجرای ویلا سازی ، تعمیر و بازسازی ، مشارکت در ساخت در سراسر کشور

معرفی مزایا نمای ویلا مدرن

معرفی مزایا نمای ویلا مدرن

نمای ساختمان در معماری مدرن

یک نمای جذاب ارتباط مستقیمی با طراحی حجمی، فرم و پلان بنا دارد .هرچه طراحی فرم ساختمان جذاب‌تر باشد در نتیجه نمای جذاب‌تری خواهیم داشت. در طراحی ویلا و طراحی نمای ویلا مانند ساختمان های دیگر می توان به سبک های گوناگون معماری اشاره کرد که رایج ترین آن‌ها طراحی نمای ویلا مدرن و نمای کلاسیک می‌باشند. در این مقاله به بررسی طراحی نمای ساختمان در معماری مدرن می پردازیم.

معرفی مزایا نمای ویلا مدرن

کاربرد نمای ویلا مدرن

نمای ویلا مدرن برای از جمله سبک‌های پرکاربرد امروزی برای طراحی انواع ویلاهای شخصی است . ویلاهای مسکونی که اغلب مواقع به صورت شخصی‌ساز طراحی می‌شوند. معمولاً بیش از هر چیزی، منحصر به فرد بودن و متفاوت بودن را هدف قرار می‌دهند. سبک مدرن معماری هنگام طراحی نما، این اجازه را به معماران می‌دهد که از خلاقیت بیشتری استفاده کنند.

هنگام طراحی ساختمان از ابتدای کار و ترسیم نخستین نقشه‌ها، نمای آن نیز مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. از آنجائی‌که نمای یک ساختمان، نخستین منظره‌ای است که افراد از ساختمان مشاهده می‌کنند. بنابراین از نگاه یک معمار، طراحی و اجرای آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. تمام زیبایی‌های ساختاری اعم از خلاقیت‌های به کار رفته در نقشه‌کشی و طراحی داخلی نازک‌ کاری‌های ساختمان، پیش از هر چیز از زاویه نمای ساختمان که لایه بیرونی آن است، مهم می‌باشد .

نمای ویلا مدرن می‌تواند نخستین تاثیر مهم را بر بینندگان آن بگذارد و به همین جهت هم هست که در طراحی آن دقت بسیار به عمل می‌آید. نکته دیگری که اهمیت طراحی نمای ویلا مدرن را نشان می‌دهد. این است که نما در واقع محافظ اصلی ساختمان نیز هست و مصالح به کار رفته در آن پیش از هر چیز وظیفه حفاظت از ساختمان در برابر شرایط جوی مختلف را بر عهده دارند. بنابراین نمای یک ساختمان علاوه بر موضوع زیبایی شناختی و ارائه تصویری تمام و کمال از معماری ساختمان، به عنوان سپر دفاعی ساختمان و یکی از عناصر استحکام بنا نیز اهمیت پیدا می‌کند.

ویژگی های نمای ویلا مدرن

نمای ویلا مدرن در ایران امروزه بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد و اغلب ویلاسازان در صدد یک طراحی منحصر به فرد برای ویلای خود هستند . سبک مدرنیسم ، اجازه خلاقیت بیشتری نسبت به معماری پیشین خود مانند معماری کلاسیک را به طراحان می‌دهد. اما پیش نیاز موفقیت در این طراحی ، شناخت ویژگی‌های معماری مدرن ، بخصوص در مورد نمای ساختمان است .

مهم ترین ویژگی‌های نمای ساختمان در معماری مدرن و ویلا عبارتند از :

۱- استفاده کمتر از تقارن

یکی از ویژگی‌های ساختاری معماری مدرن در طراحی نما ، استفاده کمتر از تقارن در ساختمان است . البته این موضوع الزامی نیست و ممکن است که در نمای مدرن هم تقارن حضور داشته باشد؛ اما مانند معماری کلاسیک یک عنصر اصلی به شمار نمی‌رود و حتی بسیار هم به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲- حذف تزئینات و جزئیات

یکی از ویژگی‌های اصلی مدرنیسم ، حذف تزئینات اضافه از ساختمان است . بر خلاف معماری کلاسیک که جزئیات بیشتر سبب افزوده شدن ارزش هنری یک بنا بود؛ نمای ساختمان در معماری مدرن  ، عناصر و جزئیات اضافی همگی از نما حذف شده‌اند.

۳-سادگی و مینیمالیسم

از جمله ویژگی‌های مهم در معماری مدرن و پُست مدرن، حرکت به سوی سادگی هر چه بیشتر و گریز از ریز جزئیات در طراحی است. تئوری دان‌ها ، این ویژگی را به طور مستقیم مرتبط با سبک اندیشه و زندگی بشر در قرن ۲۱ می‌دانند.

۴- استفاده از حجم

حجم‌های نامتقارن در طراحی نمای ویلا مدرن بسیار رایج گردیده است. این موضوع پس از توسعه صنعت بتن و بتن آماده و توسعه قالب ریزی بتنی و همچنین ظهور مصالح ساختمانی و… رشد چشمگیری یافت.

معرفی مزایا نمای ویلا مدرن

نمای ساختمان در معماری مدرن

۵- به کار بردن رنگ‌های خنثی

از دیگر ویژگی‌های نمای ساختمان در معماری مدرن و سبک آن ، استفاده از رنگ‌های خنثی بجای رنگ‌های گرم در نمای ساختمان است. اگر به معماری اروپایی قرون ۱۷ تا ۲۰ میلادی نگاه کنید، استفاده گسترده از رنگ‌های گرم و شاد را خواهید دید و این موضوع در معماری کلاسیک و اسلیمی ایران نیز تا حدود زیادی به چشم می‌خورد . اما در معماری مدرن ، رنگ‌های خنثی و رنگ‌های روشن و تیره تا حدود زیادی جایگزین رنگ‌های متنوع گذشته شده‌اند. این موضوع نیز بخشی از همان مینیمالیسم است که پیش‌تر درباره آن صحبت نمودیم و در نما مدرن برای ویلا امروزه بسیار دیده می‌شود.

۶-عدم پنهان‌سازی عناصر ساختاری بنا

ستون‌ها ، فریم‌ها و برخی دیگر از عناصر بنا که در سبک‌های پیش از مدرنیسم در نمای ساختمان مخفی می‌شدند. امروزه خود می‌توانند بخشی از نمای ساختمان باشند که به عمد، به نمایش گذاشته می‌شوند.

۷- تاکید بر زوایای ۹۰ و شکل‌های چهار ضلعی

در نمای ساختمان در معماری مدرن  استفاده از زوایای ۹۰ درجه و حجم‌های چهار ضلعی رواج بیشتری یافت و طراحی نماهای فاقد زاویه و یا دارای زوایای متنوع، کم کم جای خود را به چهارگوش‌های افقی و عمودی در ابعاد مختلف دادند.

مزایای نمای ویلا مدرن

نمای ساختمان در معماری مدرن : اجرای نمای ویلا مدرن مزایای خاص خود را دارد. اگر به عنوان یک سازنده که ویلا را برای فروش می‌سازد به این موضوع توجه کنیم . موضوع اصلی نمای مدرن ، بازار داغ آن و تاثیری است که بر مخاطبان می‌گذارد . امروزه بسیاری از افراد اولین و مهم‌ترین ملاکشان برای خرید ویلا ، نمای بیرونی آن است و نمای مدرن قادر است نظر مثبت هر نوع سلیقه‌ای را جلب کند.

اغلب عناصر جدید نمای ویلا مدرن از نظر متریال دارای استحکام بالایی هستند. که در نهایت به استحکام بنا نیز کمک خواهند نمود. این مواد که با تکنولوژی‌های تازه آمیخته‌اند، عایق خوبی برای انرژی هستند که در معماری سبز، بسیار کاربرد دارند. و از هدر رفت انرژی ساختمان جلوگیری می‌کنند. این عناصر از نظر زمان اجرا نیز سریع‌تر از نماهای سنتی به شمار می‌روند و اجرای نما مدرن برای ویلا می‌تواند در زمان و هزینه ساخت ساختمان نیز صرفه‌جویی کند و نیروی کار و دردسر کمتری هنگام اجرا داشته باشد.

نکته دیگر درباره مزیت اجرای نمای ویلا مدرن این است که وزن کلی ساختمان را نیز کاهش می‌دهد. اغلب متریال‌های تازه ، وزن کمتری دارند و با مقدار کمتری از بتن و سیمان ، استحکام و دوام بیشتر را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان درباره ( معرفی مزایا نمای ویلا مدرن ) با تیم ویلاسازان شکوه دماوند در تماس باشید.

دفترکار: 02176392133

موبایل: 09122835498

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید

اینستاگرام ما
تماس مستقیم
09122835498