با انواع تابش بند در ویلاهای دماوندآشنا شوید

اجرای ویلا سازی ، تعمیر و بازسازی ، مشارکت در ساخت در سراسر کشور

با انواع تابش بند در ویلاهای دماوندآشنا شوید

با انواع تابش بند در ویلاهای دماوندآشنا شوید

تابش‌بند از عناصر فراموش شده معماری ایرانی است که کاربرد بسیار زیادی برای کنترل تابش مستقیم آفتاب به درون ساختمان‌ها داشته‌است، این روزها شاید کمتر به این عنصر پر کاربرد برخورده یا به دنبال احیای آن باشیم، با این وجود هستند معمارانی که از این عنصر استفاده می‌کنند و آن را به بهترین نحو در منازل و سایر ساختمان‌ها به کار می‌برند. با این حال، احیای تابش‌بند برای ویلاهای دماوند، لطفی دیگر دارد و نه تنها به کنترل نور کمک می‌کند، بلکه می‌تواند نقشی موثر نیز در نمای ساختمان داشته‌باشد و به زیباتر شدن نمای ویلاهای دماوند کمک کند.

با انواع تابش بند در ویلاهای دماوندآشنا شوید

درست است که دماوند ایران از آب و هوای معتدلی برخوردار است، ولی این به این معنا نیست که برای کنترل تابش مستقیم آفتاب به داخل ویلا در دماوند، نیاز به چاره نداریم! برعکس، اگر می‌خواهید لذت زندگی در این ساختمان‌ها را بیشتر بچشید و مسرت زندگی در یک ویلا در گیلاوند را دریابید، بهتر است به سراغ راه‌حل‌هایی این‌چنینی نیز بروید!

تابش بند به تعریف کریم پیرنیا اینگونه است: که «تابش‌بند» یا «تووش‌بند» تیغه‌های نازک آفتاب ‌شکنی بودند به عمق ۶ تا ۱۵ سانتی‌متر که گرداگرد تمام پنجره‌ها، روزن‌ها و درها کار می‌شد تا روی آنها سایه بیندازند. آنهایی که بالای درگاه‌ها یا پنجره‌ها کار می‌شد، تابش‌بند افقی یا «سَرسایه» نام داشتند.

در برخی از ساختمان‌های زمان پهلوی، تابش‌بند را به وضوح می‌بینید که هنوز هم نقش خود را به خوبی ایفا می‌کند. با اینحال فقط تابش‌بند نیست که می‌تواند فضاهای داخلی را از تابش مستقیم حفظ کند، پوشش گیاهی، کنسول، سایه‌بان و … همه و همه در این دسته قرار می‌گیرند و اگر بخواهیم نگاهی دقیق‌تر به معماری کنونی ویلاهای دماوند و برخی از خانه‌های مسکونی سایر نقاط بیندازیم، می‌بینیم که تابش‌بند به صورتی امروزی و مدرن در حال احیا شدن است و دخالت نما در این امر بیشتر از هرچیز واضح است. مواردی مثل نماهای ترمو یا فلزی، این روزها، به این امر کمک می‌کنند و با انعطاف ‌پذیری که در طراحی دارند، می‌توانند به عنوان تابش بند نیز در جداره ویلاهای دماوند، هنر خود را به نمایش بگذارند.

از طرفی، اگر به دنبال ایجاد سایه مناسب هستید، سایه‌بان‌های پنجره‌ها در انواع مختلفی می‌توانند این کار را انجام دهند و در صورتی که به درستی انتخاب شوند، نما را از یک نمای معمولی فاصله داده و آن را زیباتر می‌کنند.

آشنایی با لوور در نمای ویلاهای دماوند

همانطور که گفتیم تابش‌بندها این روزها به صورت مدرن خود را به نمایش می‌گذارند و یکی از این نوع از تابش‌بندها، لوور است! لوور به صورت منقطع در نما به کار می‌رود و کاربردهای متعددی دارد. لوور دید به داخل ساختمان را محدود کرده و از طرفی از شدت تابش افتاب نیز می‌کاهد. لوور زیبایی خاص خود را دارد و با به کار بردن این نوع از تابش‌بند در ویلاهای دماوند، هم به زیبایی نما کمک می‌کنید، هم از وجوه عملکردی لوور بهره می‌برید.

لوور انواع متفاوتی دارد که در ادامه به بررسی این انواع می‌پردازیم. در واقع لوور را می‌توان از جنبه‌های متفاوتی دسته‌بندی کرد و دسته‌بندی ما نیز بر همین اساس است.

دسته‌بندی لوور از نظر جنس

لوور یا چوبی است یا فلزی و از هر دوی این موارد می‌توان در ویلاهای دماوند استفاده کرد، با اینحال لوور چوبی به دلیل بافت خود، متقاضیان بیشتری دارد. لوور فلزی یا آهنی است یا آلومینیومی و لوور آلومینیومی به دلیل وزن سبک‌تر و مقاومت بیشتر در برابر شرایط جوی بیشتر در نمای ویلاهای دماوند مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوور چوبی که غالبا از جنس ترمووود است نیز در نمای ساختمان کاربرد منحصر به فردی دارد.

دسته‌بندی لوور از نظر مکان قرار گیری

لوور به دو صورت به کار می‌رود. یا از آن به صورت مستقیم در نما استفاده شده و روی پنجره نصب می‌شوند و یا به صورت افقی بر روی پیش‌آمدگی نصب می‌شوند. مورد دوم باعث محدود شدن دید می‌شود ولی سایه‌اندازی بسیار خوبی ایجاد می‌کند که مناسب نماهای جنوبی ویلاهای دماوند است. حالت اول بیشتر در غرب و شرق ساختمان کاربرد دارد.

با انواع تابش بند در ویلاهای دماوندآشنا شوید

با انواع تابش بند در ویلاهای دماوندآشنا شوید

مزایای استفاده از لوور در ویلاهای دماوند

نور آفتاب، زمانی که به اجسام برخورد می‌کند، با ایجاد اشعه مادون قرمز و انعکاس آن، باعث ایجاد حرارت در ساختمان می‌شود. استفاده از سایه‌بان‌های داخلی مانند پرده، باعث می‌شود که این اشعه از شیشه عبور نکند و داخل ساختمان گرم بماند، با اینحال، اگر در نمای ساختمان و در مقابل نورگیر از لوور و هر نوع سایه‌بان خارجی استفاده کنیم، اشعه مادون قرمز در برخورد با این اجسام تولید گرما کرده و این گرمای ایجاد شده، حرارت داخل را افزایش نمی‌دهد.

خوب است بدانید که لوورهای مدرن، مجهز به نوعی موتور هستند که آن‌ها را بیشتر تابع اقلیم کرده و می‌توانند در ساعات مختلف روز بنا به خواسته افراد عملکردی متفاوت داشته‌باشند. انعطاف‌پذیری تابش‌بندهای مدرن قابل تحسین است. از طرفی، این نوع عملکرد، باعث تغییراتی در نمای ویلاهای دماوند نیز می‌شود که جذابیت خاص خود را دارد.

آشنایی با سایه‌بان مناسب ویلاهای دماوند

سایه‌بان، سازه‌ای است که از تابش مستقیم جلوگیری کرده و باعث خنک شدن داخل ساختمان می‌شود. سایه‌بان یا ثابت است یا برقی و بر روی درب و پنجره نصب شده و علاوه بر محافظت در برابر نور آزاردهنده، ویلاهای دماوند را در برابر گرد و غبار نیز محافظت می‌کند و نوعی لایه دوم است.

سایه‌بان محافظی است مسقف که محدوده خود را از تابش، آسیب، ریزگرد، اثرات بارش و … محافظت می‌کند و پنجره‌ها در ویلاهای دماوند، به دلیل شرایط جوی کاملا به این نوع از محافظت نیاز دارند. سایه‌بان پنجره، به اطراف پنجره متصل است و حفاظی مستحکم است که از شیشه‌ها نیز مراقبت می‌کند. این وسیله از ورود آب به داخل پنجره نیز جلوگیری می‌کند و در برابر سقوط اشیا و بارش‌های جوی نیز مقاوم و محکم است.

در گذشته، سایبان‌ها، به شکل سنتی با پارچه و الوار چوبی ساخته می‌شدند و مورد استفاده قرار می‌گرفتند. امروزه ولی طرح‌های به روز و مدرنی با متریال خاص و روش‌های متفاوتی روی کار آمده‌است. سایبان یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها در جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان از طریق پنجره‌ها است و در کنار آن از قسمت‌های منفی مربوط به تابش خورشید نیز ممانعت می‌کند. استفاده از این پوشش، نه تنها هزینه کمتری با خود به همراه دارد، بلکه در اجرا نیز بهتر و سریعتر است.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با تیم ویلاسازان شکوه دماوند در تماس باشید.

دفترکار: 02176392133

موبایل: 09122835498

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید

اینستاگرام ما
تماس مستقیم
09122835498