چگونگی رفع ترک در ساختمان های سیمانی

اجرای ویلا سازی ، تعمیر و بازسازی ، مشارکت در ساخت در سراسر کشور

چگونگی رفع ترک در ساختمان های سیمانی

چگونگی رفع ترک در ساختمان های سیمانی

ترک یکی از مشکلات سازه ها به ویژه سازه های بتنی و سیمانی است. بسیاری از مهندسان برای جلوگیری از ایجاد ترک به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی اقدام به طراحی و ساخت فونداسیون می کنند اما در برخی موارد ممکن است پی به درستی طراحی و اجرا نشود که باعث ایجاد نشست و ترک هایی از این دست در سازه می شود. بسیاری از افراد از این ترک ها ناراضی هستند و به دنبال راهی برای پوشاندن ترک ها به خصوص در سازه های بتنی هستند.

چگونگی رفع ترک در ساختمان های سیمانی

نحوه از بین بردن ترک های نمای سیمانی این است که ترک های گسترده را به بهترین نحو با مخلوط بتن بگیرید. ترک های کمتر از 1.4 اینچ را می توان با قلاب بتنی یا پرکننده مایع ترمیم کرد. ترکیبات به دست آمده را معمولا با آب مخلوط کرده و با کاردک استفاده می کنند. راز نحوه ترمیم ترک های نمای سیمانی، سهولت بخشیدن به قسمت های معکوس داده شده به آن است. در این مقاله به نحوه ترمیم ترک در سازه ها و نماهای بتنی می پردازیم.

انواع ترک های ایجاد شده در ساختمان

انواع ترک های ایجاد شده بر اساس جهت به سه نوع تقسیم می شوند. آنها افقی، عمودی و مورب هستند. ترک های افقی به دو دلیل ایجاد می شوند. این ترک ها با ایجاد دو یا دو مرحله دیوار به وجود می آیند تا خاک و گرد و غبار در محل اتصال دو مرحله بنشیند که باید تمیز شوند و در غیر این صورت ممکن است دیوار ترک بخورد.

علل این نوع ترک:

• حرکت پی در زیر زمین
• نشست پی دیوار ساختمان
• فاصله زیاد بین شناژ ها

مراحل ترمیم ترک در نمای سیمانی:

تعمیر ترک های سیمانی یکی از مهمترین قسمت های تعمیر نما سیمانی است که برای رفع ترک های سیمانی باید قوانین رفع ترک های سیمانی را رعایت کنید. آنچه برای شما بیان شده به شرح زیر است:

1) اولین قدم در نحوه ترمیم ترک های نمای سیمانی جداسازی چوب با چکش و تکه های دیواری برای گسترش پایه ترک و جداسازی مواد سست از بتن قدیمی است.

2) از یک برس برای جدا کردن تمام مواد از ترک استفاده کنید. در صورت تمایل، ترک را با واشر، برس خشک یا شلنگ و اسپری تمیز کنید.

3) از جاروبرقی یا برس مرطوب یا خشک استفاده کنید تا تمام آب و زباله ها را از پوسته پاک کنید. با دقت کار کنید تا همه گرد و غبار از روی پوسته پاک شود و اگر سطوح خیس باشند خوب است اما نباید آب در آن وجود داشته باشد.

4) ترکیب بتن را طبق دستورالعمل سازنده مخلوط کنید.

5) مخلوط را داخل آن بگذارید. و ماله را داخل مخلوط بچسبانید تا شکاف های هوا از بین برود. برای کمک به استفاده از مصالح بتن در عمق شکاف و آن را تا سطح بتن اطراف پر کنید.

6) سطح بتن را با کاردک صاف کنید. و مخلوط را از هر طرف داخل بتن پر کنید.

7) یک برس خشک را روی سطح مخلوط به دست آمده بکشید و سپس در صورت تمایل سطح لکه و اطراف آن را رنگ یا آب بندی کنید.

اگر دیوار خانه شما ترک های بسیار عمیق را برداشته است، ابتدا باید دلیلی پیدا کنید و می توانید با مشاوران و مهندسان مشورت کنید. برای ترمیم ترک دیوار باید بدانید که دیوار شما از چه ماده ای ساخته شده است و اگر دیوار سیمانی است می توانید قوانین فوق را رعایت کرده و ترک را بپوشانید.

ابزار و مصالح مورد استفاده برای ترمیم ترک های نمای سیمانی

برای ترمیم ترک های نمای سیمانی می توان از ابزار و مصالح زیر استفاده کرد که شامل موارد زیر می باشد:

 • عینک ایمنی
 • برس سیمی
 • شلنگ باغچه
 • مخلوط کردن سطل
 • ماله
 • صفحه گسترده برای پوشش شکاف ها
 • قیف بزرگ
 • قلم مو
 • لوله پلاستیکی که آن را جلوی قیف قرار دهید

همچنین مصالحی که در ترمیم ترک های نمای سیمانی نقش دارند شامل موارد زیر است:

 • مخلوط گچ
 • سیمان
 • آهک هیدراته
 • ماسه ها
 • نقاشی ملات
 • رنگ بیرونی یا سیمانی
 • حلال رنگ
دستورالعمل تعمیر ترک در نمای سیمانی

دستورالعمل های زیر نحوه ترمیم ترک های نمای سیمانی را نشان می دهد که عبارتند از:

الف) ناهمواری ها را برداشته و جدا کنید:

اگر یک نقطه روی نمای سیمانی فرو بریزد، ابتدا باید قسمت های جدا از هم، جدا شده و زبری تمیز شود. در صورتی که تخریب گچ صاف باشد و سایر قسمت ها خاموش نشوند، نمای سیمانی برای فاز بعدی آماده می شود.

ب) با پرکننده، پر کنید:

اکنون سنگ تراشی و استفاده از پرکننده ها باید با بقایای گچ موجود تراز شود. بسته به نوع خانه و گچ می توان از گچ توکار موجود، گچ سیمان آهکی یا گچ بیرونی استفاده کرد و قبل از شروع مرحله بعدی اجازه دهید پرکننده ها به خوبی سفت شوند.

ج) تنظیم پروفیل گچ با ملات:

اکنون پروفیل ها با گچ بر روی لبه های دیوارهای بیرونی خانه گذاشته شده است. به لطف آنها، سطح دیوار بیرونی را می توان به طور مساوی ترمیم و مهر و موم کرد. بنابراین می توانید از گچ صاف و گچ بافت یا یک لایه رنگ استفاده کنید و اجازه دهید نمای سیمانی زیبایی و درخشندگی جدیدی ایجاد کند.

د) کاربردهای زمین عمیق:

زیرلایه بخصوص قسمت قدیمی نمای سیمانی که تاکنون تعمیر شده است می تواند چسبندگی کافی را به گچ جدید نشان دهد. به همین دلیل توصیه می شود زمین عمیق را روی تمام سطح اعمال کنید. این باعث می شود بستر ضخیم تر و باربرتر شود. به گونه ای که گچ قدیمی لایه جدید گچ را بهتر جذب می کند.

ه) روی صفحه نصب شده استفاده کنید:

گچ دیوار خانه از چند لایه که تقریباً دو لایه است، تشکیل شده است. اولین موردی که در ان فلاشینک قابل بررسی است این است که در رفع ترک های نمای سیمانی و ترمیم آن نقش دارد. گچ نصب شده به روش ریخته گری و بنایی به گچ تمام شده متصل می شود. برای پایداری بهتر نمای سیمانی را روی سطح بازسازی شده بشویید.

پ) استفاده از پوشش بالا:

پس از سفت شدن اولین لایه گچ، استفاده از روکش بالا را می توان مانند قبل از لایه آخر دنبال کرد، مشروط بر اینکه دو لایه دیگر ارائه شود. در اینجا می توان از گچ صاف استفاده کرد که می توان از آن برای رنگ آمیزی دستی یا آب بندی یا گچ بافتی استفاده کرد که بهتر است با رنگ یا آب بندی پاشیده شود.

ص) استفاده از رنگ:

اگر می خواهید در رنگ آمیزی گچ تضاد رنگی ایجاد کنید، این امر با رنگ بیرونی مناسب امکان پذیر است. این کار اجازه می دهد تا ملک شما به طور جداگانه نشان داده شود.

ترمیم ترک های نمای سیمانی در چند مرحله ساده:

اگر نمی خواهید بلافاصله دیوار یا گچ جدید بسازید، بلکه فقط ترک ها را تعمیر کنید، بهتر است از این روش یا نحوه ترمیم ترک های نمای سیمانی استفاده کنید که در چند مرحله انجام می شود.ترک های دیوار به پیچیدگی بازسازی کامل نما نیست، زیرا فقط ترک های این قسمت پردازش و نصب می شوند و اینها کارهایی است که شما انجام می دهید و شامل موارد زیر است:

1)ترک و اندازه مشخصات پرکننده مشترک را اندازه گیری کنید:

ابتدا ترک های دیوار یا نمای بتنی را اندازه گیری کنید. با استفاده از ابعاد می توانید مشخصات پرکننده معمولی را خریداری کنید. برای ترمیم ترک‌های نمای سیمانی می‌توان از ترک‌های ساده با عرض کم استفاده کرد، معمولاً از ترک‌هایی که قطر آنها فقط 5 میلی‌مترِکافی است.

2) ترک ها را صاف و تمیز و در صورت لزوم آنها را باز کنید:

ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما ابتدا ترک های جلوی نمای بتنی را اصلاح کنید اما تنها در صورتی که مشخصات پرکننده برای اتصالات مناسب نباشد در این مورد به فضای بیشتری نیاز خواهد داشت. برای بزرگنمایی می توانید از چرخ دستی گوشه ای با برش مشترک استفاده کنید و پس از خروج، لبه ها را کاملا تمیز کنید.

3) از چسب و اسپری استفاده کنید:

قبل از ورود به پروفیل پرکننده، ترک را با فوم اسپری کنید و مطمئن شوید که کف به دلیل ترک خوردن دیوار زیاد منبسط نمی شود. در صورت استفاده زیاد، اجازه دهید کف به مدت یک ساعت سفت شود، سپس قسمت های اضافی را جدا کنید.

چگونگی رفع ترک در ساختمان های سیمانی

چگونگی رفع ترک در ساختمان های سیمانی

4) پروفایل را در 10 دقیقه پر کنید:

چسب را در سوراخ دیوار اسپری کنید، سپس مستقیماً روی پروفیل پرکننده فشار دهید، که پس از افزایش ترک می تواند حرکت کند. این باید در 10 دقیقه اول اتفاق بیفتد. زیرا مواد فوم دیگر نمی چسبد و همچنین شروع به سفت شدن می کند.

5)نوار بالای ترک در نمای سیمانی:

برخلاف نحوه ترمیم ترک های نمای سیمانی با گچ جدید، در تعمیر ترک ها فقط باید از یک منطقه محدود مراقبت کنید. بنابراین، نمای اطراف را با نوار محافظ دیگری بچسبانید.اگر اکنون فقط ترک تعمیر شده است، به مرحله بعدی بروید.

6) پرایمر بزنید:

مواد پایه نه تنها در کل نما، بلکه در مورد ترک های منفرد روی نمای سیمانی نیز اعمال می شود. پرایمر چسب به عنوان تقویت کننده چسبندگی روی بسترهای معدنی غیر جاذب مانند بتن عمل می کند. از طرفی برای ساخت و سازها از مواد جاذب مانند سیمان، گچ آهک و … استفاده می شود.

7) اتصالات را سفت کنید:

در صورت وجود خلاء در شکاف، نما یا دیوار سیمانی باید با پسماند بسته شود که از نفوذ آب، خاک و آفات با اکریلیک یا سیلیکون جلوگیری می کند. برای ایجاد یک سطح صاف از یک سطح صاف کننده استفاده کنید.

8) نقاشی:

از همان رنگی که برای قسمت های دیگر دیوار استفاده می شود استفاده کنید. پس از اتمام نقاشی، نمای سیمانی را با موفقیت ترمیم کردید و با روش رفع ترک های نمای سیمانی آشنا شدید.

نحوه رفع ترک های نمای سیمانی با ترمیم و آب بندی ترک ها:

در واقع، پنهان کردن ترک های دیوار به شکل ترک های مو نسبتاً آسان است. ترک های جزئی که کاملاً ساده هستند و به راحتی با پرکننده و رنگ قابل ترمیم یا مهر و موم کردن هستند. اما اگر ترک‌های دیوار یا نما ناشی از نقص ساختاری باشد، تعمیرات بسیار پرهزینه‌تر، زمان‌بر و ناخوشایند هستند. احتمالات قابل توجه ترمیم ترک در نما و دیوار سیمانی ابتدا نیاز به ارزیابی تخصصی دارد که علت اصلی ترک می باشد. مراحل تعمیر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1) بازپرداخت یا ادامه:

این شامل جایگزینی قلاب‌های فلزی، بتن‌هایی است که توده‌های اصلی ممکن است توسط موریانه‌ها پوشانده یا مورد حمله قرار گرفته باشند.یا در معرض آسیب قرار گیرد.

2)تراز کردن وزیر بنایی:

زیرساخت به معنای تثبیت پایه یا پایه های خانه شما است. این فرآیند ممکن است شامل ریشه کن شدن پی خانه شما و ریختن یا تزریق بتن جدید در زیر دیوار فونداسیون باشد تا آن را به سطح اولیه خود برساند.

3) تخریب و بازسازی:

در برخی موارد شدید، نصب و بازسازی و مقاوم سازی ساختمان ها دیوارها می تواند بهترین راه حل برای ترمیم ترک های نمای سیمانی در صورت بروز نقص ساختاری بزرگ باشد.فقط یک متخصص می تواند بهترین گزینه ها را به شما توصیه کند. همچنین می‌تواند شرکت‌های زیادی از جمله تولیدکنندگان را درگیر کند.

نتیجه گیری

لازم به ذکر است که در واقع ساختمان و سایر سازه های ساخته شده در آن دائماً در حال حرکت هستند و این حرکت معمولاً به دلیل فرونشست است، این جمله به این معنی است که اگر سازه فونداسیون به درستی طراحی و اجرا شود می تواند از ریزش ساختمان تا حد بسیار زیادی جلوگیری کند.حد خوب معمولا این حرکات به قدری کوچک هستند که مورد توجه قرار نمی گیرند،اما گاهی اوقات شاهد ترک هایی در دیواره های داخلی سازه هستیم و این نشان دهنده فرونشست است.

ایجاد ترک‌ها در سازه تنها به دلیل فرونشست نیست، بلکه تحت تأثیر عوامل مهم دیگری نیز می‌باشد و این جابه‌جایی‌ها می‌تواند ناشی از زلزله نیز باشد. لازم به ذکر است که اگر سازه ها نتوانند این حرکت را بپذیرند باعث ایجاد ترک می شود. رایج ترین عامل در ترمیم ترک های نمای سیمانی استفاده از پرکننده ها یا موادی است که به راحتی می توانند آن ترک ها را بپوشانند.

در این راستا یکی از رایج ترین انواع عیوب در ساختمان ها، ترک خوردگی سازه های سیمانی است که به دلیل نواقص در ساخت و ساز ساختمان رخ می دهد.در واقع،دیوارهای مسطح، ستون ها و دال ها به طراحی ناقص و ایجاد ترک در نمای بتنی کمک می کنند. نحوه رفع ترک های نمای سیمانی یکی از عواملی است که با مراقبت به موقع و استفاده از ابزار و مواد لازم به راحتی می توان آن را برطرف کرد تا از آسیب های بیشتر و کنده شدن بیش از حد آن جلوگیری کرد.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با تیم ویلاسازان شکوه دماوند در تماس باشید.

دفترکار: 02176392133

موبایل: 09122835498

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید

اینستاگرام ما
تماس مستقیم
09122835498