رطوبت و رفع نم در ویلاهای رودهن

اجرای ویلا سازی ، تعمیر و بازسازی ، مشارکت در ساخت در سراسر کشور

رطوبت و رفع نم در ویلاهای رودهن

رطوبت و رفع نم در ویلاهای رودهن

اگر تجربه خرید ویلاهای رودهن را داشته‌باشید، می‌دانید که این ساختمان‌ها از بسیاری از لحاظ ویژه و خاص هستند، از قبیل زیبایی، دسترسی به طبیعت، چشم‌انداز، ترکیب احجام و …، و از سوی دیگر، نگهداری از این ویلاها نیز مواردی خاص و ویژه را در بر می‌گیرد، چرا که در دماوند کشور با آب و هوایی منحصر به فرد رو به رو هستیم و همانطور که می‌دانید، مواردی هستند که یک ساختمان بهتر است از آن‌ها دور باشد و اگر هم در تعامل با آن‌ها قرار گرفت، ناچاریم راه‌هایی برای تقلیل اثر عامل مذکور بیابیم.

رطوبت و رفع نم در ویلاهای رودهن

در زمان خرید ویلا در دماوند، باید بدانید که همه چیز فقط در مرحله خرید خلاصه نمی‌شود و شما باید از همان ابتدا با روش‌های نگهداری این ویلا آشنا باشید و بدانید که هر چند وقت یکبار باید تمهیدات لازم را برای بهره‌وری بیشتر این ساختمان‌ها به کار ببرید. حتما می‌خواهید بدانید در رابطه با چه عواملی صحبت می‌کنیم، طبیعتا یکی از بدیهی‌ترین مسائلی که یک ویلا در رودهن با آن دست و پنجه نرم می‌کند، رطوبت است، در واقع رطوبت از شایع‌ترین مواردی است که در اقلیم دماوند کشور با آن رو به رو هستیم، رطوبتی که مزایای بسیاری برای این خطه زیبا به همراه دارد ولی از طرفی، محدودیت‌هایی را نیز ایجاد می‌کند که باید در پی رفع آن‌ها به چاره‌جویی‌هایی روی بیاوریم. یکی از این موارد، ایجاد برخی مشکلات بر اثر رطوبت برای ساختمان‌هاست. در واقع، رطوبت این قسمت از کشور، عامل چندان جذابی برای یک ساختمان نیست، ولی حضور سازه‌هایی با قدمتی چند صد ساله در دماوند، نشان می‌دهد که این بخش زیبا از سرزمینمان، در این قسمت هم می‌تواند موفق عمل کند و فقط نیاز به دانستن موارد بومی طراحی است.

وقتی از رطوبت و مشکلات جانبی آن برای یک ساختمان صحبت می‌کنیم، عمده صحبت ما متوجه سقف و نمای ساختمان است، یعنی بخشی که به صورت مستقیم با جو در ارتباط است.

ممکن است در ویلاهای رودهن، بارها نیاز باشد سقف و نما پروسه رفع نم را طی کنند، چرا که در اینجا فقط با بارش زیاد باران رو به رو نیستیم، بلکه در طول سال، هوا نیز رطوبت بالایی دارد. همین مورد، یعنی حضور مداوم این دو عامل، باعث می‌شود سقف و نما پس از بارش باران خشک نشوند و اینجاست که موضوع ممکن است نگران کننده شود، چرا که مصالح بر اثر اشباع امکان دارد که نم را به سایر قسمت‌ها مثل داخل ویلاهای رودهن منتقل کنند. پس نیاز به رفع نم سقف و نما توجیه‌پذیر و بسیار حیاتی است و هر کس یکی از ویلاهای رودهن را خریداری می‌کند باید با این موضوع آشنا باشد.

پس راه چاره چیست؟ عایق‌ها با تنوع بالا و روش‌های زیاد اجرا، در ساخت و ساز بسیار کمک‌کننده هستند، با اینحال در مواردی ممکن است آب بتواند نفوذ کند و در رابطه با نما، باید تمهیداتی بیندیشیم که آب روی نما نماند و لک نشود.

رطوبت و رفع نم در ویلاهای رودهن

رطوبت و رفع نم در ویلاهای رودهن

بررسی اثرات رطوبت بر ویلاهای رودهن

ممکن است که فکر کنید وجود آب و نم بر روی نما یا سقف، ممکن است فقط موجب ایجاد لکه شود. ولی موضوع اینگونه نیست و باید عمیق‌تر به آن نگاه کرد و برای رفع سریع این عوامل چاره‌ای جست. بگذارید اینگونه به موضوع نگاه کنیم. می‌دانیم که ساختمان تاسیسات الکتریکی و مکانیکی منحصر به خود را دارد و که در زیر نما و سقف کار می‌شوند و یا در زمین. این تاسیسات در مواردی، اگر با آب یا رطوبت مواجه شوند، آسیب می‌بینند و اگر الکتریکی باشند که ممکن است با اتصالاتی نیز مواجه شده و حتی آتش‌سوزی در مواردی رخ دهد. عایق‌کاری، مرحله اول در چاره‌اندیشی در این زمینه‌است. یعنی بخش بزرگی از راه را با انتخاب عایق مناسب و نصب صحیح آن پیموده‌ایم. از سوی دیگر، برای از بین بردن لکه‌های به جا مانده در نما و سقف ویلاهای رودهن، با توجه به محل لک شده، راهکارهای ویژه‌ای وجود دارد.

یکی از مواردی که در مورد تعداد آن تعارف نداریم، تعداد دفعاتی است که باید سقف را رفع نم کنید! حتی اگر در سال چندین بار هم این کار را کرده‌باشید، باز هم ممکن است نیاز به آن وجود داشته‌باشد. در مورد سقف، قبل از هرچیز به دنبال بخشی باشید که این نم در آنجا ایجاد می‌شود، یعنی قسمت نفوذ پذیر را بیابید و به دنبال چاره باشید. تعمیر ایزوگام سقف، یکی از روش‌هایی است که هم از آسیب‌های بعدی جلوگیری می‌کند و هم اقداماتی که برای رفع نم سقف ویلاهای رودهن انجام داده‌اید را محافظت می‌کند.

در رابطه با نما ولی، بندکشی بین سنگ‌های نما و پلاستیک‌های کامپوزیت، در معرض آسیب بیشتری بر اثر رطوبت قرار دارند و اینگونه است که باید فکری به حال این قسمت هم بکنید.

برای رفع نم نمای ویلاهای رودهن، برای هر متریال، راهکاری جداگانه داریم. درمورد سنگ، باید با موادی بی‌رنگ یا همرنگ با متریال به کار رفته، سنگ را آب‌بندی کرد. از سوی دیگر، در نمای شیشه‌ای، اصولا از چسب آکواریوم استفاده می‌شود. اگر نما کامپوزیت است، در صورتی که پلاستیک بین درزها خراب شد، باید آن‌ها را تعویض کنید.

برای چوب، استفاده از چوب ترمووود را توصیه می‌کنیم، آن هم فقط در برخی نقاط، چرا که یکی از حساس‌ترین متریال‌ها در برابر رطوبت، چوب است. اگر نمای سنگی و یا آجری، در اثر مواجهه با رطوبت، فرسوده شده‌باشند و یا بر روی آن‌ها لک ایجاد شده باشد، با روش‌هایی مخصوص می‌توان آن‌ها را صیقل داد و همانند روز اول کرد.

در صورتی که فرسودگی بر اساس نم، متوجه فضاهای داخلی ویلاهای رودهن نیز بشود، بسته به میزان این آسیب، باید تعمیرات لازم را انجام داده و یک فینیشینگ صحیح نیز برای کار انتخاب کنید، رنگ مجدد، استفاده از کاغذ دیواری و …

ذکر تمام این موارد در رابطه با رفع نم در ویلاهای رودهن، به یک معناست و آن هم لزوم استفاده از متخصصین در این کار است. این کار در موارد حاد، سخت‌تر هم هست و باید از افراد مجربی برای یک نتیجه عالی کمک بگیرید. ممکن است با یک ساختمان چند طبقه مواجه باشید، که این خود کار اصلاح نما را سخت‌تر هم می‌کند.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با تیم ویلاسازان شکوه دماوند در تماس باشید.

دفترکار: 02176392133

موبایل: 09122835498

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید

اینستاگرام ما
تماس مستقیم
09122835498