موارد جذاب استفاده از آجر در خانه‌های ویلایی

اجرای ویلا سازی ، تعمیر و بازسازی ، مشارکت در ساخت در سراسر کشور

موارد جذاب استفاده از آجر در خانه‌های ویلایی

موارد جذاب استفاده از آجر در خانه‌های ویلایی

مصالح ساختمانی، عناصری هستند که نه تنها در شکل‌گیری استراکچر و ساختار کلی بنا دخالت دارند، بلکه در موارد تزئینی و دکوراسیون نیز نقش چشم‌گیری بر عهده دارند. از سنگ گرفته، تا چوب، شیشه و آجر، همگی می‌توانند نقش‌های جذابی در این زمینه ایفا کنند. یکی از دغدغه‌های افرادی که ساکن خانه‌های ویلایی هستند یا خانه‌هایشان در مراحل ساخت قرار دارد، آشنایی با انواع متریال و کاربرد صحیح آن‌ها در جاهای مختلف خانه است. از طرفی مصالح مناسب یک ویلا در دماوند، ممکن است در مواردی با مصالحی که در سایر شهرها استفاده می‌شود متفاوت باشد و یا در یک ویلا در گیلاوند، نتوان برخی از مصالح را به کار برد یا حداقل نتوان به آزاذی از آن‌ها استفاده کرد.

موارد جذاب استفاده از آجر در خانه‌های ویلایی

آجر، یکی از این مصالح است. آجری که در طول تاریخ، هنر ایرانیان در رابطه با نحوه استفاده از آن به همه ثابت شده‌است و اوج شکوفایی آن را می‌توان در کشورمان دید. استفاده از آجر در شکل‌ها، ابعاد و انواع مختلف در خانه‌های ویلایی مرسوم است و شما می‌توانید این عنصر زیبا را در طراحی‌های مختلف به کار برید؛ از استراکچر گرفته تا نما، محوطه و طراحی داخلی همگی می‌توانند در خود ردپایی از آجر داشته‌باشند.

اگر میخواهید با موارد استفاده از آجر در خانه‌های ویلایی بیشتر آشنا شوید، شاید بد نباشد از خواص آجر و انواع آن شروع کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی آجر و انواع آن

آجر از مصالحی است که دست ساز بشر است، یعنی به صورت صنعتی تولید شده‌ و جایگزین سنگ شده‌است. آجر سنگی است دگرگون که از تغییر وضعیت خشت پدید آمده‌است. جالب است بدانید که آجر اولین تولید صنعتی و انبوه مصالح ساختمانی به دست بشر است و براساس مواد اولیه، روند تولید و نحوه مصرف به انواع متفاوتی تقسیم می‌شود.

اولین پیام‌های تاریخی تمدن‌های گذشته، به وسیله آجر به ما رسیده‌است و در واقع می‌توان این اسناد تاریخی را اولین کتابخانه تمدن بشری دانست! انواع آجر رسی، عبارتند از: آجر فشاری، آجر سفالی، آجر قزاقی، آجر قدیمی، آجر لعاب‌دار. انواع دیگری از آجر به نام‌های آجرهای نسوز، ماسه آهکی و سیمانی نیز وجود دارند و تولید می‌شوند که هر یک ویژگی‌ها و کاربرد ویژه خود را دارند.

آجر دکوراتیو یا تزئینی

آجرهای تزئینی که استفاده بالایی در خانه‌های ویلایی دارند، از انواع مختلفی برخوردار هستند. این آجرها به دو گروه آجر طبیعی دکوراتیو و ورق‌های طرح آجر تقسیم می‌شوند. آجرهای طبیعی از شن و ماسه هستند و در کوره‌های مخصوص تولید می‌شوند ولی جنس ورق‌های طرح آجر، کامپوزیتی است.

دسته نخست، یعنی آجرهای طبیعی، دانه دانه روی سطح مورد نظر جای می‌گیرند و برای پوشیدن درزها، بندکشی انجام می‌شود. با اینحال، ورق‌های طرح آجر، با ابعاد مختلف، روی دیوار پرچ می‌شوند و شکل نهایی آن‌ها با رنگ و بتونه ایجاد می‌شود و این ورق‌ها بیشتر مناسب طراحی داخلی هستند، ولی در طراحی خارجی نیز زیاد دیده می‌شوند. آجرهای طبیعی دکوراتیو برای استفاده در خانه‌های ویلایی بسیار مناسب هستند و در دو گروه قرار دارند، دکوراتیو نما و دکوراتیو د اخلی.

مراحل تولید این آجرها، متفاوت است، چرا که هر یک در برابر عوامل متفاوتی قرار می‌گیرد و باید متفاوت هم عمل کند. آجر استفاده شده در نما باید در برابر باد، باران، آفتاب، رطوبت و … مقاوم باشد. نوع دیگر آجر که در طراحی داخلی استفاده می‌شود، سبک‌تر است و وزن آن از حداقل وزن مناسب آجر نسوز نما پایین‌تر است. آجر دکوراتیو قیمتی پایین‌تر از آجر نسوز دارد و در رنگ‌های مختلفی نیز عرضه می‌شود. این آجرها به دلیل تنوع بالا در رنگ و طرح، گزینه‌های مناسبی برای خلق دکوراسیون داخلی جذاب در خانه‌های ویلایی هستند.

این آجر را می‌توان در فضاهای مختلف خانه‌های ویلایی به کار برد، ولی بهتر است در فضاهای مرطوب استفاده نشوند، یا اگر هم می‌شوند، روی آن‌ها با لایه‌ای رزینی پوشیده شود تا در برابر جذب چربی و رطوبت، مقاوم باشد.

موارد جذاب استفاده از آجر در خانه‌های ویلایی

موارد جذاب استفاده از آجر در خانه‌های ویلایی

چرا از آجر در طراحی داخلی خانه‌های ویلایی استفاده کنیم؟

طبیعی و پایدار بودن

آجر در دسته مصالح دوست‌دار طبیعت قرار دارد و به نوعی، از قدیمی‌ترین این مصالح محسوب می‌شود. ترکیبات آجر را اگر بررسی کنید، در آن، به فراوان‌ترین منابع طبیعی جهان دست می‌یابید. از طرفی، آجر عمری طولانی دارد، بهره‌وری انرژی آن بالاست، در دسترس است، عایق صوت است، محتوایی بازیافت پذیر دارد، ضایعات ساختمانی آن کم است و … این دلایل به تنهایی به پایداری این مصالح و مزیت استفاده از آن در خانه‌های ویلایی اشاره دارد.

صرفه‌جویی در انرژی

همانطور که گفتیم آجر نوعی عایق طبیعی است و با جذب انرژی کم، عایقی بسیار مناسب در طراحی داخلی خانه‌های ویلایی است. در یک خانه که در آن از آجر استفاده شده‌است، اغلب، زمستان گرم و تابستان خنکی را تجربه می‌کنید و همین مورد باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت و برق نیز می‌شود.

آجر عایق صداست

یکی از مواردی که ساکنین آپارتمان‌ها و خانه‌های ویلایی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و مشتاقند که در محل زندگی‌شان اثری از آن نباشد، سر و صداهای بیرون است! آجر، تا حدودی به ساکت‌تر بودن محیط کمک می‌کند و نسبت به سایر مصالح، تقریبا عایق صوت بهتری است. البته استفاده از آجر در سفت‌کاری ساختمان، با روی کار آمدن مصالح جدیدی مثل بلوک‌های لیکا تا حد زیادی کم شده‌است ولی استفاده از آن در نما هم به این عایق بودن کمک می‌کند.

مقاوم در برابر آتش

مقاوم‌ترین مصالح در برابر آتش، آجر است، چرا که در دمای بسیار بالایی از خاک رس به عمل آمده‌است. اگر در طراحی داخلی یا خارجی شما از آجر استفاده شده‌باشد، بیشتر شرکت‌های بیمه نرخ کمتری را برای خانه شما در نظر می‌گیرند.

چند بعدی بودن

آجر مصالحی است که با ایجاد الگوهای کاربردی و متنوع، در واقع با انعطاف خود در شکل و بافت، به شما اجازه می‌دهد طرح‌های متفاوتی را در خانه به کار ببرید. این موضوع، آجر را با استقبال بیشتر کاربران خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌ها مواجه می‌کند، چون با مصالحی رو به رو هستند که علاوه بر قیمت مناسب و انعطاف در استفاده، زیبایی و گرمی را به محیط زندگی آن‌ها خواهد آورد.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با تیم ویلاسازان شکوه دماوند در تماس باشید.

دفترکار: 02176392133

موبایل: 09122835498

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید

اینستاگرام ما
تماس مستقیم
09122835498