ساخت ویلا و هر آنچه قبل از شروع باید بدانید

اجرای ویلا سازی ، تعمیر و بازسازی ، مشارکت در ساخت در سراسر کشور

ساخت ویلا و هر آنچه قبل از شروع باید بدانید

ساخت ویلا و هر آنچه قبل از شروع باید بدانید

نظور از ویلا همان خانه رویایی است که هر فردی آرزوی زندگی در آن را دارد. مشخص است که دست یابی و ساخت ویلا رویایی نیازمند تجربه و تخصص کافی در زمینه ساخت و طراحی ویلا میباشد. همه ما میدانیم که بدست آوردن تجربه و تخصص در این زمینه نیازمند اجرا و طراحی چندین پروژه ویلایی می‌باشد که ما توانسته ایم با تمرکز بر روی طراحی و ساخت ویلاهای گوناگون در نقاط مختلف کشور به این امر مهم دست پیدا کنیم.

ساخت ویلا و هر آنچه قبل از شروع باید بدانید

در این مطلب میخواهیم تجربیات و تخصص های خود را در زمینه طراحی و ساخت ویلا به زبان ساده در اختیار شما قرار داده تا هر چه بیشتر شما را با مراحل مختلف ساخت ویلا آشنا کنیم و مسیر دست یابی به این خانه رویایی را برایتان هموار کنیم.

قدم اول: برنامه ریزی ساخت ویلا

اجازه بدهید قبل از خرید زمین از خود بپرسیم هدف از ساخت ویلا چیست؟ به طور مثال ساخت ویلا در زمینی که در شمال خریداری می‌شود هنگام سه ماهه تابستان، قطعا نمی‌تواند برای کسی که آب و هوای شرجی را نمی‌پسندد، شرایط لذت‌بخشی را فراهم کند. پس باید بدانیم برای چه کسی و تحت چه شرایطی در حال برنامه ریزی هستیم.

پس در این مرحله باید برنامه‌ریزی کنیم که چه هدف ساخت ویلا چه شرایطی را توصیف می‌کند. نیازهای خانواده باید بررسی شود. قطعا نیاز‌های خانواده ۴نفره با نیاز‌های یک نفر تفاوت دارد. در طول شبانه روز و در طول سال هر خانواده‌ای مطابق نیاز‌های خود از فضا‌ها و اتاق‌ها استفاده می‌کند. روند طراحی ویلا باید به طور اختصاصی بر اساس خواسته‌های کارفرما باید برنامه‌ریزی و طراحی شود.

البته اگر هدف از ساخت ویلا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده باشد نیز می‌توان برنامه‌ریزی کرد تا طراحی به مسیری حرکت کند که هر خریداری بتواند از روند ساخت ویلا و نتیجه آن راضی باشد. به طور مثال اضافه کردن فضاهای مشترک مانند استخر و باشگاه ورزشی و بام سبز و فضای بازی و … می‌تواند به نتیجه ساخت ویلا کمک بزرگی کند.

۱- زمین برای ساخت ویلا

یکی از دلایل ساخت ویلا می‌تواند فرار از آب و هوای شهری است که در آن ساکنیم باشد. شهر‌ها با انواع آلودگی‌ها و ترافیک معابر، مردم ساکن در خود را از طبیعت و فضای باز دور می‌کند. پس ما خانه‌های رویایی خورد را جایی خارج از شهر‌های شلوغ تصور می‌کنیم. انتخاب شهر مورد نظر برای ساخت ویلا گزینه‌های مختلفی را پیش روی ما می‌گذارد:

این شهر یا روستایی که ما در مورد آن رویابافی می‌کنیم می‌تواند شمال، غرب یا هر جای دیگری در کشور که ما خاطره خوبی از آنجا داریم باشد. شاید منطقه خوش آب و هوایی را در کردان می‌شناسیم که با ذائقه خانواده مطابقت دارد. یا کسانی را در دماوند می‌شناسیم که می‌توانند همسایه خوبی برای ما باشند. شهرهای کوچک اطراف تهران مانند لواسان نیز پتانسیل این را دارند که جزو گزینه‌های اصلی مردم تهران برای ساخت ویلا در آن باشند.

قیمت زمین در بسیاری از شهر‌های شمالی ایران هنوز بالا نرفته است. حومه شهرهای شمالی یکی از جذاب‌ترین موقعیت‌ها را می‌توانند برای ساخت ویلا می‌توانند ارایه کنند. زمین‌هایی در شمال هستند که مصداق بارز «یک پنجره رو به دریا، یک پنجره رو به جنگل» می‌توانند باشند. شهر‌های کوچک غرب ایران می‌توانند بهترین نقاط کشور در فصل تابستان باشند. ییلاق‌های کوهپایه‌های زاگرس می‌توانند اروپایی‌ترین آب و هوا را برای ساخت ویلا به ارمغان آورند.

۲- موقعیت‌یابی ساخت ویلا

اگر شهر و یا روستای مورد نظر خود برای ساخت ویلا را انتخاب کرده‌اید، حالا باید دقت کنید که موقعیت مناسب ساخت ویلا برای شما به چه صورت است؟ یک شهر ساحلی می‌تواند زمینی را با پلاک اول و دقیقا روبه‌روی آب به شما پیشنهاد دهد. همجنین در این شرایط شما می‌توانید با هزینه کمتر و با انتخاب منطقه‌ای خلوت‌تر و به دور از شلوغی و با هزینه کم‌تر و با فاصله از دریا را انتخاب کنید.

البته باید در نظر داشته باشید که هر قدر از مرکز شهر دور شویم از امکانات رفاهی کم‌تری برخوردار خواهیم بود. البته این نکته هم می‌تواند مثبت و هم منفی باشد. به طور مثال ممکن است در زمینی ساخت ویلا شروع کنیم که لوله کشی گاز ندارد. این شرایط می‌تواند نوید یک لایف‌استایل جنگلی را داشته باشد. این شرایط می‌تواند حس زندگی در طبیعت را به وسیله شومینه و اجاق هیزمی را منتقل کند.

نکته اینکه اگر به قصد سرمایه‌گذاری قصد ساخت ویلا داریم، فروش این‌گونه ویلا‌های خاص در زمان بیشتری انجام می‌شود. البته که گزینه مناسب برای فروش ویلا در تامین تمامی امکانات مورد نیاز مانند انشعاب آب و برق و گاز است.

ساخت ویلا و هر آنچه قبل از شروع باید بدانید

ساخت ویلا و هر آنچه قبل از شروع باید بدانید

۳- تعیین معمار یا مشاور برای طراحی ویلا

هسته اصلی یک تیم ساخت و ساز را مشاور و دفتر معماری تشکیل می‌دهد. در واقع عضو کنترل‌کننده مراحل ساخت که کارفرما را به پیمانکار ها متصل می‌کند دفتر معماری است.

در مراحل قبلی نیز دفتر معماری می‌تواند درباره انتخاب زمین و شرایط آن به شما مشاوره دهد تا در نتیجه نهایی تاثیر مثبت آن را شاهد باشید.

در واقع از مهمترین وظایف دفتر معماری برنامه‌ریزی برای شروع شاخت ویلا است. با کلیک بر روی وظایف دفتر معماری، با تمام بخش‌هایی که دفتر معماری در حین ساخت ویلا انجام می‌دهد آشنا می‌شوید. هر قدر دفتر معماری از نظر زمانی زودتر به پروژه وارد شود بیشتر می‌تواند به پیشبرد اهداف پروژه کمک کند.

قدم دوم: امور دفتری و اداری قبل از ساخت ویلا

تا به این مرحله اهداف اصلی برای ساخت ویلا تعیین شده است. موقعیت مکانی که ساخت ویلا در آن مشخص شده تعیین شده است. همچنین معین شده است که در طول پروژه با یک دفتر معماری باید همکاری داشته باشیم. در ادامه چند قسمت از کار باید به صورت دفتری انجام شود تا بتوانیم مراحل اجرایی در کارگاه برای ساخت ویلا را انجام دهیم.

۱- بررسی زمین

قبل از هر چیز باید بدانیم که این بر عهده دفتر معماری است. بررسی دسترسی ها برای سواره و و پیاده باید تعیین شود. اولین سوال این است که ما از کجای زمین وارد فضای یاغ می‌شویم و از کجا وارد خود ساختمان ویلا می‌شویم؟ موقعیت فضاهای باز و بسته ویلا نسبت به موقعیت زمین چگونه است؟ آیا میتوانیم زمین را طوری در نظر بگیریم که بتوانیم یک استخر روباز ولی بدون دید به اطراف داشته باشیم؟

شیب زمین باید در این مرحله کامل بررسی شود. نقشه‌بردار در زمین حاضر می‌شود. تمام اطلاعات مورد نیاز از زمین را در قالب UTM به ما می‌دهد. اين اطلاعات ابتدا به شهرداری یا فرمانداری منتقل می‌شود. سپس همین فایل نقشه برداری به دفتر معماری تحویل داده می‌شود تا مراحل طراحی به طور دقیق شروع شوند.

در این مرحله باید تعیین شود که زمین در چه قسمت هایی باید گودبرداری شود. وضعیت تسطیح سطوح و توپوگرافی نیز در همین مرحله معلوم می‌شود. ورودی‌های زمین و مسیرهای دسترسی طراحی می‌شود. در مراحل بعد باید وضعیت حجم ویلا نسبت به زمین معلوم و طراحی شود.

۲- طراحی معماری ویلا

این مرحله لحظه تولد ویلا است. آن‌چیزی که تا کنون وجود نداشته، از بستر زمین و شرایط پروژه به واقعیت نزدیک می‌شود. دفتر معماری موظف است تمام مراحل طراحی ویلا را با توجه به نیاز های شما و موقعیت ویلا تصور و روی کاغذ اجرا کند.

شعار اصلی دفتر معماری ایماژ، ترجمه کردن نیازها به فضای قابل زندگی است. ما در دفتر معماری موظف هستیم تمام نیازها را طی چند دهه آینده بسنجیم. به ازای تمام نیازهای بررسی شده باید فضایی پاسخگو به نیاز ها و شرایط پروژه داشته باشیم. طراحی در دفتر معماری ایماژ به معنای تبدیل رویاها به واقعیت هایی است که قابل لمس‌اند و شما در آنها زندگی می‌کنید.

یک پروسه طراحی حرفه‌ای منجر به تولید نقشه‌هایی می‌شود که مهندس محری در هر شرایط کارگاهی می‌تواند آن را بدون کوچکترین خطایی اجرا کند. پس نتیجه این مرحله تولید انبوهی از مدارک و نقشه های فنی است که قابل ایت اجرا دارند. علاوه بر این تصاویر و ویدیو هایی که بتوانند تمام جزییات فضای پس از اجرا را نمایش دهند نیز در این مرحله تولید می‌شود.

برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری پیشنهاد می‌شود در این مرحله تمام تصاویر و رندر‌های تبلیغاتی در همین مرحله تولید شود تا شرایط بازاریابی هموار شود. در واقع خریداران به کمک تصاویر و رندرهای قبل از اجرا می‌توانند با کیفیت ساخت ویلا بهتر و بیشتر آشنا شوند.

۳- گرفتن جواز و پروانه ساخت ویلا

هم‌زمان با طراحی باید برای طی کردن مراحل اخذ جواز اقدام شود. برای شروع باید در شهرداری یا فرمانداری تشکیل پرونده داده شود. اسناد مربوط به مالکیت و شناسایی به علاوه‌ی قبض آب و برق و گاز برای تشکیل پرونده لازم است. پس از بازدید و بررسی خلافی زمین، گواهی بلامانع و سپس «دستور نقشه» صادر می‌شود. دستور نقشه معیار طراحی برای ساخت ویلا در نظر گرفته می‌شود.

پس از تحویل دستور نقشه به دفتر معماری، طراحی نقشه‌های مخصوص شهرداری توسط دفتر تولید و با سازه و تاسیسات چک می‌شود. نقشه‌های مخصوص شهرداری توسط شورا بررسی می‌شوند و میزان عوارض معین شده تا پرداخت شوند. بعد از آن مدارک و نقشه‌های تکمیلی تولید می‌شوند. از این طریق پیش‌نویس پروانه و بعد از تایید، اصل پروانه صادر می‌شود.

پروانه صادر شده به مالک و ناطر و مجری ارجاع داده می‌شود تا شروع به کار کارگاه ساختمانی عملیاتی شود.

۴- برآورد هزینه ساخت ویلا

همزمان با طراحی و اخذ پروانه، برآورد هزینه نیز معمولا انجام می‌شود. در این مرحله با در نظر گرفتن درصد معینی خطا، هزینه‌های برپایی و عملیات ساختمانی به علاوه هزینه های بالاسری برآورد می‌شوند.

برآورد هزینه با محاسبه مصالح و میزان عملیات ساختمان در هر بخش شروع می‌شود. در پروژه‌های رسمی و دولتی این برآورد ها براساس «فهرست بها» محاسبه می‌شود. فهرست بها هرساله توسط دولت تنظیم می‌شود. برآوردی از هر فعالیت ساختمانی در فهرست بهای مربوط به هر قسمت از کارهای ساخت و ساز در نظر گرفته می‌شود. مجموع عناوین موجود در فهرست بها به علاوه «ضریب طبقات» و «هزینه‌های بالاسری» و «تجهیز و برچیدن کارگاه» برآورد هزینه‌های ساخت ویلا را تشکیل می‌دهند.

برآورد‌ها براساس متراژ زمین و متراژ فضاهای طراحی شده و عملیات‌های ساختمانی متناظر با آن‌ها محاسبه می‌شود. همجنین برای مجموع برآورد هزینه‌ها ضریب تلورانس در نظر گرفته می‌شود تا دقت یرآورد در هر مرحله معین شود.

۵- تجهیز کارگاه

اولین مرحله حضور پیمانکاران در پروژه در این قسمت است. تجهیز کارگاه بنا به شرایط پیوست ۴ فهرست بها برعهده پیمانکار و با هزینه‌های از پیش تعین شده کارفرما است. کارفرما در طی جلسه‌ای با حضور مشاور، زمین را به علاوه پروانه‌های لازم به پیمانکاران تحویل می‌دهد. تجهیز کارگاه برای ساخت ویلا باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود.

هزینه‌های تجهیز کارگاه برای ساخت ویلا شامل موارد زیر می‌شود:

 • تامین و تجهیز محل سکونت کارگران پیمانکار
 • اجاره زمین تجهیز کارگاه ساختمانی
 • تامین کمک هزینه یا تسهیلات لازم براي تهيه غذای کارگران
 • تامین لباس کار، کفش و کلاه حفاظتی کارگران
 • تامین ساختمان هاي پشتیبانی و هزینه تجهیز انبارهای سرپوشیده
 • آزمایشگاه پیمانکار و موارد مشابه
 • تامین آب و برق کارگاه و شبکه آب‌رسانی و برق‌رسانی داخل کارگاه ساختمانی
 • تامین سیستم سوخت رسانی و گاز کارگاه ساختمانی
 • نصب ماشین آلات و تجهیزات و راه اندازي آن ها، یا تامین آن ها از راه خرید خدمت یا خرید مصالح
 • بارگیري، حمل و بار اندازي ماشین آلات و تجهیزات به کارگاه ساختمانی و برعکس
 • بیمه تجهیز کارگاه
 • برچیدن کارگاه
قدم سوم: مراحل اجرایی ساخت ویلا

پس از طی شدن مراحل مانند اخذ پروانه و تهیه نقشه‌های اجرایی توسط دفتر معماری، مجری فعالیت کارگاه را شروع می‌کند. مجری به همراه پیمانکاران جز، تجهیز کارگاه را از قبل انجام داده‌اند و برای شروع مرحله اجرا که تخریب و خاک‌برداری است را عملیاتی می‌کنند.

در این مراحل فرض بر استفاده از روش‌های رایج در ساخت ویلا است. در روش‌های رایج عموما از اسکلت‌های فلزی و بتنی بر روی بستری به نام فونداسیون استفاده می‌شود. سقف ها نیز به طور رایج از انواع سقف‌های تیرچه بلوک استفاده می‌شود. از دیگر روش‌های نوین و قابل اجرا در سقف، می‌توان به عرشه فولادی، کوبیاکس، یوبوت، مجوف یا وافل و … می‌توان بهره برد.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با تیم ویلاسازان شکوه دماوند در تماس باشید.

دفترکار: 02176392133

موبایل: 09122835498

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید

اینستاگرام ما
تماس مستقیم
09122835498