رابیتس کاری و کاربرد آن در صنعت ساختمان

اجرای ویلا سازی ، تعمیر و بازسازی ، مشارکت در ساخت در سراسر کشور

رابیتس کاری و کاربرد آن در صنعت ساختمان

رابیتس کاری و کاربرد آن در صنعت ساختمان

امروزه از مصالح و متریال مختلفی برای ساخت ساختمان ها و سازه ها استفاده می شود. در واقع متریالی که امروزه برای ساخت مورد استفاده قرار می گیرد، نسبت به گذشته تغییرات بسیاری داشته است و به عنوان متریال نوین و مناسب شناخته می شوند. از آنجایی که سبک سازی سازه ها از اهمیت بسزایی برخوردار است، بنابراین مهندسان در تلاش اند که از مصالحی استفاده نمایند که از وزن کمی برخوردار بوده و بار مرده ساختمان را به اندازه قابل توجه افزایش ندهد.

رابیتس کاری و کاربرد آن در صنعت ساختمان

به طور قطع تا به حال نام سفت کاری و نازک کاری به گوشتان خورده است. قبل از آن که به بررسی توری رابیتس بپردازیم، بهتر است که در ابتدا درباره نازک کاری ساختمان و کارهای تزئینی ساختمان اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. لازم به ذکر می باشد که پس از آن که اسکلت ساختمان انجام می شود و دیوارچینی های سازه انجام می گیرد، باید پوششی نهایی بر روی اسکلت و ساختمان زیرین انجام شود و یک نوع روکش در داخل ساختمان در برابر چشم بیننده قرار بگیرد.

به این پوشش نازک کاری ساختمان گفته می شود که کارهای تزئینی سازه را نیز در بر خواهد گرفت. در واقع باید اشاره شود که مصالح نازک کاری از جمله آخرین مصالحی به شمار می آیند که کفها، دیوارها و سقف‌ها را پوشش داده و تمامی اجزای سازه در زیر آن پنهان می شود.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که نازک کاری ساختمان شامل مراحلی می باشد که پس از سفت کاری ساختمان انجام خواهد شد یعنی این کار پس از احداث ستون، تیر، سقف، دیوار و … انجام شده و در واقع همان پوشش کلی ساختمان است. می توان اذعان داشت که به کلیه عملیات هایی نظیر کاشی کاری، نقاشی دیوارها و سقف ساختمان, برق کاری کلید و پریز ها ، نصب تاسیسات از قبیل لوله ها و شوفاژ ساختمان و در نهایت نصب درب و پنجره ها و … نازک کاری می گویند. در واقع نصب تمام نیازهای رفاهی انسان ها در ساختمان با نازک کاری

حال که درباره نازک کاری ساختمان اطلاعاتی را به دست آورده اید، باید تعریفی جامع از رابیتس را بیان کنیم. لازم به ذکر می باشد که توری رابیتس یک ورق شبکه ای فلزی است که ظاهر آن مشبک بوده و با سایر ورق های فلزی تفاوت دارد. رابیتس ها دارای چشمه هایی در اندازه های متفاوت می باشند که شما بر اساس نیاز خود و ساختمان می توانید انواع آن را تهیه فرمایید. رابیتس مزایای بسیار فراوانی دارد و به دلیل همین مزایای خود امروزه در صنعت ساختمان سازی از آن استفاده های بسیاری می شود و کاربری های متنوعی دارد.

در واقع باید بیان کرد که رابیتس محصولی از گروه فلزات می باشد که برای کارهای تزئینی در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این توری ورقه فولادی مشبکی است که از انواع ورق ‌های گالوانیزه گرم به وجود می آید و طرز بستن آن به قسمت های مورد نیاز در سازه با استفاده از مفتول‌ های وال پست گالوانیزه رابیتس ‌بندی به شکل یک لایه به شبکه فرعی انجام می گیرد.

نکته مهم و قابل توجهی که درباره این توری پر مصرف در ساختمان ها باید بدانید، این است که رابیتس از کشش عرضی و پرس ورق ‌های گالوانیزه طراحی و ساخته می شود و هم چنین پس از گذر از مرحله برش می تواند برای استفاده در مکان های مورد نیاز مورد استفاده قرار بگیرد. از رابیتس در موارد زیر به وفور استفاده می شود:

سقف ‌های کاذب
گچ‌ کاری
گچ‌ بری
پوشاندن بتن سیمانی
ترمیم ترک‌ های ساختمانی و …

بهره گیری از این توری های مشبک فلزی می تواند مزایای بسیار بالایی داشته باشد. در واقع استفاده از توری رابیتس سبب پیوستگی عمومی دیوار می ‌شود و می تواند از ترک ‌خوردگی و منفصل شدن اجزای تزئیناتی بر روی دیوار جلوگیری نماید.

انواع رابیتس کدام است؟

لازم به ذکر می باشد که رابیتس ها انواع مختلفی دارند و در زیر به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم:

رابیتس ها بر اساس ستون:

رابیتس ها به صورت برگ به برگ در ابعاد و اندازه های مشخصی موجود می باشند. حال باید اشاره شود که یک برگ رابیتس از تعداد مشخصی ستون تشکیل شده است. بنابراین این توری های فلزی مشبک بر اساس ستون هایشان شناخته می شوند و ممکن است با این دیدگاه خریداری شوند.

رابیتس ها بر اساس وزن:

به طور قطع رابیتس ها یک وزن مشخص دارند. لازم به ذکر می باشد که یک برگ رابیتس بسته به ضخامت ورقی که برای ساخت آن استفاده می شود یک وزن مخصوص خاص خود را دارد.

از جمله نکات بسیار مهمی که باید بدانید این است که ممکن است تنوع رابیتس ها در ستون های موجود در آن سبب برتری آن ها شود. در واقع می توان اذعان داشت که برتری تنوع در ستون ها به سبب موارد کاربرد آن خواهد بود. می توان اذعان داشت که در سقف های کاذب انتظار انعطاف بیش تری از ورق ها داریم به همین دلیل است که از توری های رابیتس سبک تری استفاده خواهیم کرد.

به علاوه نکته مهم دیگر این است که به صورت معمول برای نمای ساختمان از رابیتس 13 ستونی سنگین تر استفاده می شود به دلیل آن که باید وزن سنگ نما را تحمل کند پس استفاده از رابیتس های محکم تر مناسب تر خواهد بود اما در سقف های کاذب وزن رابیتس اهمیت چندانی نداشته و در مواردی حتی کار مورد نظر را برای فرد اجرا کننده سخت تر می کند.

انواع توری رابیتس بر اساس وزن به شرح زیر می باشد:

توری رابیتس سبک: رابیتس های با وزن کمتر از 600 گرم
توری رابیتس متوسط: رابیتس های با وزن 810 و 840 گرم
توری رابیتس سنگین: رابیتس بالای 900 گرم

کاربرد رابیتس در ساختمان سازی:

تا کنون سعی کرده ایم اطلاعات مناسبی درباره رابیتس ها در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم. در این قسمت نیز قصد داریم درباره کاربرد این اجزای ساختمانی پرکاربرد نکاتی را بیان کنیم. باید اشاره شود که به صورت کلی برای طراحی نماهای ترکیبی و چند لایه به یک سطح یک دست و مناسب برای سقف و دیوار نیاز می باشد. باید بیان شود که استفاده از توری های رابیتس در سازه ها سبب پیوستگی و یک دست شدن سطح دیوار خواهد شد.

به علاوه به منظور ترکیب مصالح مختلف به یک سری لایه های خاص نیاز داریم که در این صورت با اجرای رابیتس می توان این کار را انجام داد. رابیتس ها در صنعت ساختمان سازی کاربردهای متنوعی دارند که در زیر به برخی از مهم ترین ها آن ها اشاره می کنیم:

رابیتس برای استفاده از مصالح ساختمانی بر روی دیوار
بهره گیری از توری رابیتس در راویز سقف کاذب
استفاده از رابیتس در نمای ساختمان برای درگیری مصالح با سازه
استفاده از رابیتس در زیر ساخت آرک و اوپن آشپزخانه
بهره گیری از توری رابیتس به منظور ترمیم ترک ‌های ایجاد شده در قسمت دیوار و نمای سقف سازه
استفاده از توری مشبک فلزی رابیتس در ساخت سقف شیروانی و ساخت آلاچیق و ….
لازم به ذکر می باشد که به منظور اجرای رابیتس به سیم رابیتس نیاز داریم و بدون آن نمی توان رابیتس ها را به درستی اجرا کرد. سیم رابیتس ‌بندی، در واقع یک مفتول 1.2 میلی متر می باشد که در بازار به نام سیم رابیتس شناخته می ‌شود و می ‌توان آن ها را به دو روش گالوانیزاسیون گرم و گالوانیزاسیون سرد تولید کرد. این سیم مخصوص در دو نوع زیر وجود دارد:

  • سیم رابیتس نرم
  • سیم رابیتس سخت
اجزای تشکیل دهنده سقف های کاذب رابیتس بندی شده:

رابیتس ها یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی در نازک کاری ساختمان است که استفاده از آن ها می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد به علاوه در قسمت قبل از این مقاله به کاربردهای فراوان این متریال اشاره کرده ایم. برای اجرای رابیتس ها به موارد مختلفی نیاز داریم که در زیر به بررسی و شرح هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت. با رادیاب همراه باشید.

میلگردهای آویز

یکی از اجزای بسیار مهم سقف های کاذب، میلگردهای آویز است که به عنوان نگه دارنده و انتقال بار از آن ها استفاده می شود. میلگردهای آویز، به دو صورت فنی و جوشی در سقف های کاذب مورد استفاده قرار خواهند گرفت. باید اشاره داشت که از جمله نکات مهمی که درباره میلگردهای آویز باید بدانید به صورت زیر می باشد:

این میلگردها از طریق خم نمودن قسمت انتهای آویز ها به اجزای سقف محل برای قسمت بعدی آماده خواهد شد.
حداقل طول جوش در میلگردهای آویز جوشی باید 2 سانتی متر بوده و هم چنین حداقل قطر میلگرد با توجه به وزن سقف کاذب مورد نظر 6 میلی متر خواهد بود.
لازم به ذکر است که اندازه فاصله میلگردهای آویز به طور استاندارد باید 60 سانتی متر باشد که در ساخت و ساز جنس میلگردها مهم بوده و باید از جنس فولاد های نرمه باشد.

نبشی های باربر:

از جمله اجزای تشکیل دهنده سقف های کاذب رابیتس بندی شده، نبشی های باربر می باشد. می توان اذعان داشت که انتقال بار از میلگردهای آویز به سقف اصلی بر عهده این قسمت از سازه خواهد بود. بنابراین وجود آن یک نیاز اساسی به هنگام اجرای سقف کاذب است. از جمله نکات بسیار مهمی که در این زمینه باید بدانید، به شرح زیر خواهد بود:

میزان سایز این نبشی ها به بار و فاصله های نبشی و طول آزاد آن می باشد.
حداقل سایر مورد نظر در حدود 3 سانتی متر و حداکثر آن 5 سانتی متر می باشد.
بیشتر کاربرد نبشی در کناره سقف و کنج ها است.
استفاده از نبشی هایی که از مواد بازیافتی تهیه شده اند برای این کار مناسب نمی باشند.

رابیتس کاری و کاربرد آن در صنعت ساختمان

رابیتس کاری و کاربرد آن در صنعت ساختمان

توری رابیتس:

باید اشاره شود که این توری ها در سقف های کاذب بسیار پر استفاده هستند. توری های رابیتس از طریق اتصال مفتول های باریک به پای اصلی خود به دو دسته بسیار کلی پل های اصلی و پل های فرعی تقسیم بندی خواهند شد. باید بیان شود که پر مصرف ترین ابعاد آن 200×80 سانتی متر است.

سیم های گالوانیزه:

لازم به ذکر می باشد که این سیم های گالوانیزه همان سیم های رابیتس بندی است که در بستن رابیتس ها کاربرد دارد. نکته بسیار مهمی که درباره سیم های گالوانیزه رابیتس بندی باید بدانید این است که نرمی این سیم ها در مقایسه با سیم های آرماتوربندی بسیار بیشتر می باشد و خاصیت ضد زنگ دارند. کار اصلی سیم های گالوانیزه اتصال میلگرد های فرعی و نبشی های باربر به توری رابیتس خواهد بود.

اندود گچ و سیمان:

پس از آن که تمامی موارد ذکر شده در بالا برای رابیتس ها اجرا شد، باید روی آن با اندودی از گچ و سیمان پر شود، به دلیل آن که نمای سقف کاذب در معرض عوامل محیطی نظیر رطوبت، هوای آزاد و… قرار می گیرد که این موضوع می تواند سلامت رابیتس ها را تحت الشعاع قرار دهد. باید بدانید که اجرای این قسمت از طریق دو مرحله زیر انجام می شود:

پر کردن حفره ی توری رابیتس به وسیله ی گچ سفید
استفاده از روکش نهایی از ملات سیمان در جهت پوشش نما و زیبایی کار

سخن پایانی:

در این مطلب سعی شد تا اطلاعات کاملی درباره رابیتس ها و استفاده از آن ها در سقف کاذب در اختیار شما خوانندگان محترم قرار داده شود. استفاده از رابیتس بندی مزایای خاصی داشته که در دسترس بودن مصالح و نیروی اجرایی و سرعت مناسب اجرا دو مورد از مهم ترین آن ها می باشد

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با تیم ویلاسازان شکوه دماوند در تماس باشید.

دفترکار: 02176392133

موبایل: 09122835498

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید

اینستاگرام ما
تماس مستقیم
09122835498